زمان بهره برداری از بزرگ‌ترین پالایشگاه گازی خاورمیانه

مدیر‌عامل پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: ابر‌پروژه پالایشگاه بیدبلند تاکنون پیشرفت ۹۹درصد‌ی داشته و پیش‌بینی می‌شود در اسفند ۹۸ افتتاح شود.

به گزارش ” آوای صنعت ”، در بهبهان طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با هدف افزایش درآمد مالی و ارتقای سطح علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی، افزایش گاز شیرین تولیدشده، کم شدن میزان مصرف فرآورده‌های نفتی و جایگزینی آن با گاز‌های طبیعی، تولید پروپان و بوتان و میعانات گازی، صادرات محصولات جانبی، تأمین گاز شهری، تأمین اتان مورد نیاز واحدهای پتروشیمی و ایجاد اشتغال در منطقه در زمینی به‌مساحت 244 هکتار پالایشگاه و 60 هکتار تأسیسات ذخیره‌سازی ماهشهر با تأمین سرمایه از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به‌عنوان سهامدار اصلی و صندوق توسعه ملی و از طریق سندیکای بانک‌های سپه، ملت، تجارت، صنعت و معدن با عاملیت بانک سپه در دست احداث است.

محمود امین‌نژاد اظهار داشت: ابرپروژه پالایشگاه بیدبلند با سرمایه‌گذاری 3.5 میلیارد دلاری بعد از مدتی وقفه در اسفند ماه 1395 مجدداً آغاز شد و بدون وقفه تاکنون پیشرفت 99‌درصدی داشته و پیش‌بینی می‌شود در اسفند 98 یا اوایل سال آینده افتتاح شود.

چرا 2020 یک سال بحرانی براوی در مورد جذب نیرو و پیمانکاران ارکان ثالث افزود: تعمیرات و نگهداری یکی از پیمانکاران ارکان ثالث است که شرکت مپنا در آن برنده شد و شرایط جذب نیرو به 3 آیتم اعم از افراد قبول‌شده 2.5 برابر ظرفیت هستند که با توجه به محدودیت ظرفیت استخدام ما فراخوان نشدند که در رشته‌های برق و مکانیک جذب شدند و کاملاً بهبهانی هستند.

مدیرعامل پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس ابراز کرد: با پیگیری نماینده مردم بهبهان و همچنین استاندار خوزستان دو پروژه عظیم جمع‌آوری گازهای فیلر شرق کارون و همچنین احداث صنایع پایین‌دستی با پشتیبانی صندوق توسعه ملی و بخشی از آن توسط هلدینگ خلیج فارس به‌زودی انجام می‌شود.

وی گفت: یکی از  آلودگی‌های پالایشگاه پساب‌های آن است، در پروژه پالایشگاه بیدبلند با تعبیه حوضچه‌های تبخیر  یک قطره آب صنعتی بیرون نمی‌رود.

مدیرعامل پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس عنوان کرد: یک‌هزار کیلومتر خط لوله برای پالایشگاه انجام شده ‌و با انجام این پروژه کل خوراک منطقه ماهشهر برطرف خواهد شد و همچنین جهت صادرات به اسکله ماهشهر خواهد رفت.

منبع:تسنیم