روز جهانی گردشگری روز دوستی ملت‌هاست

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در پیامی به‌ مناسبت روز جهانی گردشگری را به همه فعالان، ذی‌نفعان، علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان این حوزه فراگیر تبریک گفت و از این روز به عنوان روز دوستی ملت‌ها یاد کرد.

به گزارش” آوای صنعت ”، در متن پیام علی‌اصغر مونسان به‌مناسبت روز جهانی گردشگری آمده است: ۲۷ سپتامبر (هشتم مهر) روز جهانی گردشگری را امسال به‌مناسبت درج این رویداد در تقویم رسمی کشور عزیزمان، نه‌تنها در جایگاه یک رویداد فراملی، بلکه به‌عنوان روز ملی گردشگری نیز پاس می‌داریم.

در بخش دیگر پیام آمده است: از سویی تقارن این مناسبت را با هفته دفاع مقدس پاس می‌داریم که بی‌تردید هر آنچه داریم مرهون فداکاری و از جان گذشتگی جوانان برومند و سلحشور ایران اسلامی است. خوشبختانه بخشی از خاطرات دفاع مقدس اکنون در قالب ستاد راهیان نور به خانواده بزرگ گردشگری پیوسته و در حافظه ملی کشورمان به‌عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور به ثبت رسیده است.

همچنین بخش دیگر پیاک آمده است: شعار امسال روز جهانی گردشگری گردشگری و توسعه روستایی است و به اذعان همه فعالان صنعت گردشگری، روستاها و روستاییان عزیز کشورمان هم‌اکنون از بازیگران مهم در عرصه گردشگری، خصوصاً در حوزه بوم‌گردی‌ها محسوب می‌شوند. امید بر این است که برنامه‌ریزی برای فعالیت ۲هزار واحد بوم‌گردی در سراسر کشور طلیعه امیدبخشی از آبادانی روستاها باشد، هرچند افزایش ۵۰درصدی واحدهای اقامتی کشور و متقابلاً قرار گرفتن سفر در سبد خانوارها نیز اثرات مضاعف بر روند توسعه مناطق محروم، کمترشناخته شده و روستاهای کشور در پی خواهد داشت.

به‌گزارش میراث‌آریا، در بخش دیگر پیام آمده است: بی‌تردید توسعه گردشگری در اقصی نقاط کشورمان و در همه نقاط جهان موجب تقویت همبستگی و اشتراک منافع ملی و طبعاً اشاعه فرهنگ تحمل و مدارا می‌شود. از این‌ رو باید بگوییم روز جهانی گردشگری روز دوستی ملت‌ها هم است. روزی که تنازع جای خود را به تفاهم می‌دهد و با درک فلسفه گردشگری به ادراک بهتری از جهان می‌رسیم.

همچنین در بخش دیگر پیام آمده است: به ‌دلیل بروز سیلاب در فروردین ۹۸ و شیوع بیماری کرونا در اسفندماه، سال سختی را از سر گذراندیم. با وجود این در پایان سال ۹۸ رکورد ورود ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور به دست آمد. در این بحران تلاش کردیم حمایت‌های مادی و معنوی را توأمان در اختیار واحدها و تأسیسات گردشگری قرار دهیم و هم‌اکنون در انتظار جهشی بلافاصله، در گردشگری برای دوره پس از کرونا هستیم.

در این پیام آمده است: امیدواریم همان‌طور که جناب حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در روز سوم مهر و در آیین افتتاح ۸۷ پروژه گردشگری از ۱۵ استان کشور توجه به جنبه‌های معنوی، فرهنگی و تنوع جاذبه‌های گردشگری را به‌درستی مورد تأکید قرار دادند، بتوانیم با مشارکت مردم و همراهی بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران غیردولتی این مسئولیت را همان‌گونه که شایسته ملت بزرگ ایران باشد به‌خوبی انجام دهیم. در پایان، روز جهانی گردشگری را به همه فعالان، ذی‌نفعان، علاقه‌مندان و دغدغه‌مندان این حوزه فراگیر تبریک می‌گویم و فردایی روشن‌تر را برای صنعت گردشگری کشورمان آرزومندم.