رفع مشکلات ۵۰۰۰ هزار کارگر معدنی در استان یزد

رئیس کل دادگستری یزد با اشاره به اهمیت تشکیل کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری، گفت: طی بازدید میدانی اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی یزد مشکل هشت ساله بیش از پنج هزار کارگر و کارمند شرکت معدنی در این استان رفع شد.

به گزارش” آوای صنعت ”، غلامعلی دهشیری در گفت وگویی، با بیان این که پیگیری و رفع مشکلات واحدهای مختلف صنعتی، تولیدی و معدنی از جمله اولویت های اجرایی قوه قضائیه و دادگستری در استان یزد است، اظهار کرد: تلاش ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان بر حل و فصل مشکلات مجموعه های مختلف اقتصادی در عین رعایت قوانین و مقررات و التزام به دستورالعمل های تعیین شده است.

وی با اشاره به مشکلات هشت ساله سنگ آهن بافق در استان یزد و لزوم بررسی موضوع این شرکت معدنی توسط بازرس کل استان، دادستان مرکز استان و اداره کل اطلاعات، افزود: باید مسائل پیش روی سنگ آهن از منظرهای مختلف مورد بررسی قرار گیرد تا مسیرهای قانونی جهت گشایش امور و حل مشکلات تعیین گردد.

رئیس کل دادگستری استان یزد روحیه انقلابی و تفکر جهادی را سنگ بنای تحول و تعالی دانست و گفت: نگاه به ظرفیت های درون کشور و عدم تعلق به قدرت های خارجی، اصل اساسی در جهت حل مشکلات مردم و گشایش اقتصادی وتحقق اقتصاد مقاومتی است.

دهشیری تصریح کرد: در راستای رسیدگی به مشکلات معادن بافق و حل برخی از موانع تولید و اشتغال، ضمن بازدید میدانی از معادن این شهرستان، جلسه ستاد استانی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان بافق، برگزار شد و برخی از موانع و مشکلات سنگ آهن بافق و بیش از پنج هزار کارگر مشغول در این حوزه مورد بررسی قرار گرفت و با اجماع اعضاء مصوباتی جهت حل مشکلات تصویب شد.

وی با اشاره به برخی مشکلات بر سر راه و اختلافات به جود آمده در مسیر تولید و بهره برداری از این سرمایه عظیم، اظهار داشت: تلاش ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان بر حل و فصل مشکلات این مجموعه در عین رعایت قوانین و مقررات و التزام به دستورالعمل های تعیین شده است.

فعالیت ۲۰۰ هزار نیرو کار در حوزه تولید و اشتغال یزد

دهشیری در ادامه با بیان این که قوه قضاییه در کنار مقابله و مبارزه با فساد اقتصادی در یک راهبرد مشخص بر رفع موانع حقوقی و قضائی تولید و اشتغال و تحقق اقتصاد سالم و بدون رانت اهتمام ویژه دارد، تصریح کرد: در راستای سیاست های کلی نظام، ستاد مرکزی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور تشکیل و بر همان اساس ستادهای استانی با حضور اعضای متناظر تشکیل شد.

وی با اشاره به شروع این سیاست در قوه قضاییه از شهریور ماه سال ۹۶ تحت عنوان کمیته قضایی حمایت از سرمایه گذاری، گفت: از سال ۹۶ تا ۹۸ حدود ۱۲ جلسه تشکیل شده اما با تغییر مدیریت و حرکت جهادی و رویکردهای قوه قضاییه در ۲۰ ماه اخیر ۷۵ درصد در تشکیل جلسات ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی رشد بوده است به طوری که در ۱۰ ماه سال جاری ۲۱ جلسه ستاد تشکیل و از ۱۶۸ درخواست واصل شده به دبیرخانه به ۱۲۱ درخواست در جلسات رسیدگی شده است.

رئیس کل دادگستری استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود جمعیت ۲۰۰ هزار نفری کارگری و فعال در حوزه تولید و اشتغال را قابل توجه و مهم ارزیابی و تصریح کرد: اهمیت موضوع تولید و اشتغال در سنوات اخیر همواره از مسایل مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و وجود جمعیت مستقیم مرتبط و اثرات قابل توجه غیر مستقیم بر زندگی آحاد جامعه از مسایلی است که باید به آن توجه داشت.

وی به اخذ استعلامات مختلف در خصوص افراد و یا شرکت های درخواست دهنده به ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: برای صیانت از اموال عمومی و بیت المال و پیشگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی، قبل از طرح درخواست ها در صحن علنی ستاد، ابعاد مختلف موضوع بررسی و استعلامات مختلف اخذ می گردد.

دهشیری موفقیت ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان یزد را مرهون همدلی و تعامل همراهی اعضاء عضو ستاد دانست و بیان کرد: وقتی مسئولین قضایی، اجرایی، نظارتی و فعالان مجرب بخش خصوصی گرد یک میز با نگاه حل مسئله جمع می شوند، قطعا تصمیمات و مصوبات این جلسه راهگشا و امیدبخش برای فعالین اقتصادی و کارآفرینان خواهد بود.

وی با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید گفت: حمایت از فعالان عرصه تولید از سیاست های اصلی دستگاه قضا در مناطق مختلف به ویژه در مناطق کم برخودار است.

رئیس کل دادگستری استان یزد در ادامه بر لزوم توجه مسئولان به بحث اشتغال در مناطق روستایی تاکید و اظهار کرد: باید با توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی به دنبال حفظ جمعیت موجود در گام اول و در ادامه مهاجرت معکوس به مناطق روستایی باشیم.

دهشیری ادامه داد: البته باید در توسعه صنعتی مناطق روستایی به بحث حفظ محیط زیست و زیست بوم این مناطق توجه جدی داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ظرفیت های استان در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه صنعتی، خاطرنشان کرد: جوانان کارآفرین بسیاری از شهرستان های استان یزد توانسته اند با سرمایه گذاری و استفاده از نیروهای بومی نقش موثری را در آبادانی منطقه خود و رونق چرخه تولید در کشور ایفا کنند.

رئیس کل دادگستری استان یزد در ادامه بر لزوم توسعه صنایع پاک در مناطق ییلاقی تاکید کرد و افزود: باید با شناخت ظرفیت های موجود در مناطق مختلف نسبت به ایجاد اشتغال پایدار در آن برنامه ریزی کرد.

دهشیری در پایان با اشاره به ظرفیت های طبیعی و بومی در مناطق روستایی استان یزد تأکید کرد: می توان از این ظرفیت عظیم در جهت توسعه صنعت گردشگری استان و ایجاد اشتغال بهره برد.