رشد ۳۳۷ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند نوسانی درنهایت با افزایش ۳۴۳ واحدی روبه‌رو شد.

به گزارش” آوای صنعت ”، بورس اوراق بهادار تهران امروز یک روند نوسانی به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات با رشد 343 واحد به رقم یک میلیون و515 هزار و 892 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با 4 هزار و 100 واحد رشد به رقم 440 هزار و 131 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 88 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از 12 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 563 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات امروز فرابورس که به بیش از 11 هزار و 739 میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار به بیش از 21 هزار و 200 میلیارد تومان رسید.

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 2 درصد رشد کردند و این دو شاخص با معیار هم‌وزن 94 صدم درصد افزایش یافتند.

شاخص آزاد شناور 4 صدم درصد رشد کرد. شاخص بازار دوم بورس 9 صدم درصد رشد کرد.

اما شاخص بازار اول بورس 4 صدم درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای گروه پتروشیمی سرمایه ایرانیان، مخابرات ایران و پتروشیمی پردیس بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد مبارکه و توسعه معادن و فلزات بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

 در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل 20 واحد رشد کرده و به رقم 21 هزار و 897 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 195 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران فرابورسی امروز بیش از 4.2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 517 هزار معامله و به ارزش 11 هزار و 761 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای صباتأمین، مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای آریا ساسول، بیمه پاسارگاد و گهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

 امروز شرکت‌های بزرگ بورسی بیشترین اثر کاهشی را در شاخص بورس داشتند که این باعث شد شاخص کل رشد قابل‌توجهی نداشته باشد. این روزها به دلیل افزایش نرخ ارز، شاخص بورس رو به رشد است، اما باید سرمایه‌گذاران در نظر بگیرند که رشد واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که در دنیای واقعی اقتصاد، تولید شرکت ها بیشتر شود، وگرنه به مدد افزایش نرخ دلار و یا افزایش قیمت محصول نمی‌توان رشد پایدار اقتصادی درنظر گرفت و شرکت‌های بورسی هم در صورتی می‌توانند سود بین سهامداران توزیع کنند که ناشی از تولید و بهره‌وری باشد.

به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس حتما باید از محل پس‌انداز و با مشاوره با افراد خبره صورت گیرد و این نکته را درنظر بگیریم که سرمایه‌گذاری در بورس لزوماً همراه با ریسک و نوسان است و نباید از بازار سرمایه فقط انتظار سودآوری و رشد داشته باشیم.

خریداران پالایش یکم که شهریور سال قبل هر واحد را 10 هزار تومان خریده بودند، هنوز با 27 درصد زیان مواجهند، این در حالی است که بارها دولت قبل قول داد که زیان خریداران پالایشی را جبران می‌کند،‌این وعده هنوز محقق نشده است.

منبع: فارس