رشد ۳۰ هزار و ۷۷۸ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس تهران در پایان معاملات امروز با افزایش ۳۰ هزار و ۷۷۸ واحد روبه‌رو شد.

به گزارش” آوای صنعت ”، بورس اوراق بهادار تهران به مدد افزایش نرخ ارز این روزها در حال رکوردشکنی است به گونه‌ای که شاخص کل بورس در پایان معاملات امروز با افزایش 30 هزار و 778 واحد به رقم یک میلیون و 484 هزار و 590 واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 4162 واحد به رقم 422 هزار و 331 واحد رسید.

ارزش بازار به 5 میلیون و961 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از 11 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.1 میلیون نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 881 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از 10 هزار و 66 میلیارد تومان رسید که با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به حدود 20 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 2.1 درصد رشد کردند.

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هموزن فقط یک درصد رشد کردند. شاخص آزاد شناور 1.7 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 2.2 درصد و شاخص بازار دوم بورس فقط 2 درصد نسبت به روز گذشته رشد کرد.

نمادهای شاخص‌ساز در بورس شامل پتروشیمی خلیج‌فارس،‌فولاد مبارکه، شستا، ملی مس، گل‌گهر، پتروشیمی پارس و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بوده است.

در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش 423 واحد به رقم 21 هزار و 212 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 159 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از 6 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 552 هزار نوبت معامله و به ارزش 10 هزار و 66 میلیارد تومان در فرابورس ایران داد و ستد کردند.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در فرابورس شامل آریا ساسول، پتروشیمی مارون، سنگ‌آهن گهرزمین، فولاد هرمزگان، صبا تأمین، پتروشیمی زاگرس و ذوب‌آهن اصفهان بوده‌اند.

امروز عرضه اولیه مدیریت ارزش در فرابورس ایران انجام شد و باعث افزایش ارزش معاملات در فرابورس شد. این روزها به خاطر افزایش نرخ ارز در بازار چشم‌انداز مثبتی در بازار سرمایه روی داده و شاخص در حال افزایش است، اما با توجه به تجربه سال گذشته سرمایه‌گذاران باید توجه کنند که سرمایه‌گذاری در بازار بورس همراه با ریسک است، لذا حتماً  با مطالعه، مشاوره با افراد امین و از محل پس‌انداز در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.