راه اندازی بازارچه مرزی در مرز خراسان شمالی با ترکمنستان

وزیر صنعت و معدن و تجارت در نشست با اعضای مجمع نمایندگان استان خراسان شمالی در مجلس از راه اندازی بازارچه مرزی در این استان خبرداد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   رضا رحمانی در نشست خود با اعضای نمایندگان خراسان شمالی، استاندار و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، با اشاره به دارابودن 300 کیلومترمرز خراسان شمالی با کشور ترکمنستان و نبود یک بازار چه مرزی در این استان گفت: به زودی بازارچه مرزی در این استان راه اندازی خواهد شد که راه اندازی آن به نفع مردم خواهد بود.

او درادامه گفت: فرصت های زیادی در خراسان شمالی وجود دارد که تاکنون به آن توجه نشده است و بالفعل کردن این فرصت ها، نیازمند اصلاح سیاست های اجرایی است.

او با اشاره به اینکه تمام اقداماتی که در استان انجام می شود باید سرچشمه آن در استان باشد توضیح داد: فعالیت های موجود در استان همگی باید به اقتصاد استان متصل باشندو این چرخه در خود استان بچرخد.

رحمانی با اشاره به اینکه باید تاثیر وجود هریک از واحد های تولیدی در زندگی مردم منطقه نمود پیدا کند بیان کرد: اگر چرخه اقتصاد در یک منطقه صحیح انجام شود وبرای انجام هریک از فعالیت ها از خرید گرفته تا کارگران معادن از ظرفیت های بومی استفاده شود، اقتصاد منطقه شکوفا می شود و تاثیر آن برزندگی مردم محلی هویدا می شودودراین میان ما دستورتفویض به استان ها را ابلاغ کرده ایم و بسیار معتقد به اجرای آن هستیم.

رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالعه انجام شده در کشور گفت: 10 استان که دارای اولویت هستند برای طرح های مطالعاتی انتخاب شده اند که خراسان شمالی یکی از این طرح هاست . هدف اصلی از اجرای این مطالعات رفع محرومیت از استان ها است.

وزیر صنعت ، معدن و تجارت با اشاره به ظرفیت های خراسان شمالی در حوزه معادن گفت: سرمایه گذاری در حوزه معادن سرب، روی و مس همیشه مورد توجه سرمایه گذاران بوده است و اگر مطالعات دقیق و کاربردی روی این استان انجام شود می تواند برای جذب سرمایه اقدام کرد که تاثیرآن درزندگی مردم بومی خواهد بود.

رحمانی درپایان با اشاره به تکمیل زیرساخت های تولیدی گفت: بخش های مختلف از جمله برق موظف هستند که خدمات را کامل به واحد تحویل بدهند.

  • توسعه زیر ساخت های شهرک های صنعتی

درادامه این نشست شجاعی استاندار خراسان شمالی با ارائه گزارشی از وضعیت خراسان شمالی در بحث صنعت، معدن و تجارت خواستار توسعه زیرساخت شهرک های صنعتی شد.

او با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی نیازمند شادی و نشاط است گفت: فضای فرهنگی در این استان بسیار کم است و از این رو در صدد خرید امتیاز یک تیم فوتبال برای این استان هستیم .

استاندار خراسان شمالی با اشاره به معرفی 150 پروژه به سرمایه گذاران گفت: برای جذب سرمایه گذاران و کاهش روند اعطای مجوزها در سطح استان، مجوزهای بی نام را که زمان کاهش دریافت مجوزها را به 3 روز کاهش داده است ، شروع کرده ایم.

او همچنین از برگزاری همایش بزرگ سرمایه گذاری در استان خراسان شمالی در آینده ای نزدیک خبرداد.
شجاعی از پیوستن خراسان شمالی به شورای توسعه شرق و غرب خبرداد.

استاندار خراسان شمالی در پایان صحبت هایش از وزیر صنعت خواست که برنامه های ویژه وزارت صمت را برای معادن خراسان شمالی و همچنین صنایع کوچک و متوسط مطرح کند.

قوامی نماینده اسفراین با اشاره به اینکه درآمد سرانه خراسان شمالی در رتبه 30 کشور است و متوسط درآمد سرانه بسیار پایین است بیان کرد: اقتصاد این استان اقتصاد روستایی است و اشتغال آن نیز اشتغال ناقصی است ؛ چرا که استان پتانسیل زیادی در حوزه معدن دارد که بسیار ضعیف به آن پرداخته شده است.

او بااشاره به معدن تازه کشف شده در این استان گفت: بهره برداری صحیح از معادن ظرفیت 4 هزار نفری اشتغال را ایجاد می کند که فرصت خوبی است که نقدینگی بالا برود که متاسفانه مطالعات ضعیفی روی آن انجام شده است.

اکبری نماینده عضو مجمع نمایندگان خراسان شمالی بااشاره به تسهیلات درنظر گرفته شده ویژه مناطق محروم بیان کرد: تعطیلی معدن تاش این دغدغه و نگرانی برای بیکاری چند هزار از افراد را به وجودآورده است .
او از رحمانی خواستاری پی گیری رفع تعطیلی معدن تاش شد.

شوشتری نماینده قوچان با اشاره به ثبت ملی فاروج به عنوان پایتخت آجیل کشور گفت: این شهرستان به دلیل اینکه یکی از کانون های کشت زعفران است نیازمند حمایت ویژه در زمینه فرآوری و بسته بندی است.

قربانی نماینده بجنورد نیز در این نشست بااشاره به پتانسیل این استان در زمینه فرش و صنایع دستی خواستار فراهم شدن زیرساخت های توسعه این صنعت شد.

منبع:وزارت صنعت معدن و تجارت