رانت اصلی زنجیره فولاد در شبکه توزیع است

رئیس اتحادیه آهن فروشان با بیان اینکه فولاد بلاتکلیف است و نظارتی روی بازار وجود ندارد، گفت: دولت و مجلس در تدوین طرح فولاد باید نظرات شبکه توزیع یعنی آهن فروشان را هم مدنظر قرار دهند.

به گزارش” آوای صنعت ”، حمیدرضا رستگاری در مورد وضعیت بازار آهن و فولاد، اظهار داشت: معمولاً در این ایام از سال به دلیل کاهش ساخت و ساز و مصرف، روال بازار نباید افزایشی باشد، اما امسال با توجه به اینکه همه احتمال می دهند که ارزش پول ملی کاهش یابد و با توجه به بودجه و مالیاتی که تدوین شده، گرانی هایی در محصولات آهن و فولاد در پیش باشد، بازار روال سابق خود را ندارد و به نوعی بلاتکلیف است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران افزود: قیمت ها در بازار نوسان دارد و نمی توان در مورد میزان کاهش یا افزایش قیمت برآوردی ارائه داد؛ در واقع در حال حاضر هیچ کنترل و نظارتی روی افزایش و کاهش قیمت محصولات فولادی و آهنی وجود ندارد.

وی ادامه داد: مشخص نیست قیمت ها در بازار از کجا تعیین می شود. متولی بازار مشخص نیست و وقتی قیمت ها افزایش می یابد، سراغ مغازه دار شناسنامه دار می روند درحالی که دلیل گرانی را باید در جای دیگری جستجو کنند. در واقع وقتی آهن فروش نتواند بار را از مسیر قانونی تهیه کند، مجبور است از واسطه بخرد و همین مساله موجب می شود که محصول را گران بخرد پس گران م می فروشد اما در این مواقع فقط با آهن فروش برخورد می شود و کاری به بقیه زنجیره ندارند.

برنامه های دولت و مجلس جامعیت ندارند

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با اشاره به شیوه نامه فولاد که مدتی قبل از سوی دولت ابلاغ و اجرای آن جهت انجام برخی اصلاحات، متوقف ماند، گفت: شیوه نامه دولت خود عاملی شد که بازار از حالت عادی خارج شود؛ با توجه به عدم تبعیت زنجیره فولاد از شیوه نامه مذکور، بازار شاهد افزایش قیمت ها بود. ما این موارد را به صورت مکتوب بازگو کردیم. متأسفانه این شیوه نامه و طرح های دولت و مجلس، به شکلی تدوین شده اند که منافع و ملاحظات حلقه های مختلف زنجیره فولاد در آنها لحاظ نشده است.

وی ادامه داد: مبنای کار اگر راهبردی، واقعی، جامع و بلند مدت باشد و همه تبعیت کنند می تواند راهگشا باشد اما اگر نسخه خاص برای ایام خاص پیچیده شود، مؤثر نیست. متأسفانه تا امروز هر تصمیمی که گرفته شده، تمام جوانب کار را ندیده اند و در یک مقطعی یک تصمیم موقتی گرفته اند که در بلندمدت نه تنها فایده ای نخواهد داشت بلکه مضر هم خواهد بود.

رستگاری گفت: شیوه نامه ای که دولت تهیه کرد با حضور برخی از افراد فعال در زنجیره فولاد بود و از بخش توزیع آهن و فولاد کسی در این جلسات حضور نداشت؛ در مجلس نیز همین اتفاق افتاده است و توجهی به همه زنجیره نشده است. فعالان تولید، توزیع و مصرف باید در این جلسات حضور داشته باشند و ملاحظات و نکات شأن شنیده شود.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: در حال حاضر ما کمبود نداریم و حتی مازاد تولید هم داریم بنابراین در نظام توزیع مشکل وجود دارد؛ یعنی توزیع و قیمت گذاری باید بر اساس واقعیت ها و قیمت تمام شده باشد؛ اصناف در کنار بورس در توزیع فولاد نقش کلیدی دارند.

بیشترین رانت و فساد در حلقه توزیع نهفته است / ‏کارخانه محصولش را خارج از بورس می فروشد

وی افزود: باید مشخص شود که مکانیزم کشف قیمت آهن و فولاد در بورس چگونه است؛ ما نسبت به این موضوع اعتراض داریم. باید یک اراده واقعی برای اصلاح فرایند توزیع وجود داشته باشد.

رستگاری گفت: وقتی جلوی چشم مسئولان، کارخانه ای با واسطه محصول را در بازار می فروشد و رانت خواران نیز در بازار توزیع با هر قیمتی می خواهند، محصول را می فروشند، قطعاً اجحاف در حق مصرف کننده می شود و سودهای غیرقانونی نصیب افرادی می شود که شناسنامه این کار را هم ندارند.

وی تصریح کرد: روش های کنونی عرضه محصولات فولادی در بورس قابل قبول نیست. بورس در دنیا تعریف دارد. باید عملکرد بورس را بررسی کرد.

منبع:مهر