رئیس بانک مرکزی:سفته بازی در بازار ارز نمی‌تواند پایدار باشد

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه تغییر خاصی در متغییرهای کلیدی بازار ارز رخ نداده است، گفت: بانک مرکزی برای انتشار اوراق مشارکت ندارد.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  عبدالناصر همتی در یادداشت جدید اینستاگرامی خود به بیان نکاتی در خصوص بازار پول و ارز پرداخت و اعلام کرد: رویه موجود در بازار ارز نمی تواند واقعی و پایدار باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در تشریح وضعیت بازار ارز اینطور توضیح داده که “طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان واقفند، انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد و عمدتاً در برخی فضاهای دلالی و سفته بازی به آن دامن زده شد. با اطلاعاتی که از توانایی ها ، امکانات و ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم، این روند نمی تواند واقعی و پایدار باشد، چراکه تغییر خاصی در متغییرهای کلیدی اتفاق نیفتاده است”.

وی همچنین درباره تأمین ارز کالاهای اساسی نیز اعلام کرد: از ابتدای سال علاوه بر تامین بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی و دارو و تجهیزات پزشکی، توسط بانک مرکزی حدود 15 میلیارد دلار نیز در چهارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تأمین شده است. این روند به امیدخدا و با ادامه تلاش های صادرکنندگان با قدرت تداوم خواهد یافت.

همتی در بخش دیگری از کاهش 40 درصدی اضافه برداشت بانک‌ها خبر داد و تصریح کرد: خبر بسیار امیدوارکننده اینکه، بانک ها در ماه های اخیر نیاز نقدینگی کوتاه مدت خود را عمدتاً از بازار بین بانکی تأمین می کنند، لذا اضافه برداشت بانک‌ها با بیش از 40 درصد کاهش، به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در ماه های گذشته رسیده است.از مدیران بانک ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست های پولی بانک مرکزی که نهایتا در جهت کاهش نرخ تورم است، تشکر می کنم.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین اعلام کرد: بانک مرکزی برخلاف مطالب منتشره در حال حاضر برنامه ای برای انتشار اوراق مشارکت (ودیعه) ندارد.

منبع:بانک مرکزی