دست رد ژاپن به درخواست عربستان برای خرید سهام آرامکو

مدیرعامل بزرگترین پالایشگاه ژاپن گفت شرکت‌های ژاپنی احتمالاً در عرضه اولیه سهام شرکت آرامکوی عربستان در بورس این کشور سرمایه گذاری نمی کنند.

به گزارش ” آوای صنعت ”، مدیرعامل بزرگترین پالایشگاه ژاپن گفت شرکت‌های ژاپنی احتمالاً در عرضه اولیه سهام شرکت آرامکوی عربستان در بورس این کشور سرمایه گذاری نمی کنند چون ارزیابی ارزش این شرکت که بزرگترین شرکت نفت دنیاست، سخت است.

 به گفته یکی از منابع، آرامکو می تواند یک تا دو درصد سهام خود را عرضه کند که به 20 تا 40 میلیارد دلار می‌رسد. یک قرارداد بالاتر از 25 میلیارد دلار می تواند رکورد عرضه سهام شرکت بزرگ تجارت الکترونیک علی بابای چین را بشکند.

تسوتومو سوگیموری، مدیر عامل شرکت JXTG ژاپن گفت:« احتمال کمی وجود دارد که سرمایه گذاران ژاپنی زیادی سرمایه گذاری کنند. شرکت های ژاپنی سهامداران بسیاری دارند و به دلایل خوبی نیاز دارند تا برای این سهامداران توضیح دهند چرا باید همچین سرمایه گذاری هنگفتی انجام دهند».

این اظهارات وی در پاسخ به این سوال بیان شد که آیا شرکت های ژاپنی دنباله روی چینی ها در سرمایه گذاری در آرامکو خواهند بود. گزارش شده شرکت‌های دولتی چین از جمله شرکت سینوپک قصد دارند تا 10 میلیارد دلار در آرامکو سرمایه گذاری کنند.

سوگیموری گفت:« ما چیزی در مورد ذخایر نفت خام آرامکو نمی دانیم و نمی دانیم قراردادهایشان با خانواده سلطنتی سعودی چگونه است و خیلی چیز های دیگر. آرامکو باید این اطلاعات را فاش کند ولی مشخص نیست آرامکو تا چه حد واضح خواهد بود».

آرامکو، سودآورترین شرکت دنیا روز یکشنبه اعلام کرد که عرضه سهام خود در بورس داخلی را آغاز می کند ولی جزئیات کمی در مورد آن منتشر کرد. ارزیابی متخصصان از حدود 1.2 تا 2.3 تریلیون دلار متفاوت است.

JXTG و سایر  شرکت های ژاپنی روابط بلند مدتی با آرامکو دارند و دهه ها ست بزرگترین خریداران نفت خام عربستان هستند. آرامکو حدود 36 درصد واردات نفت خام ژاپن را در سپتامبر تشکیل می داد که معادل 2.8 میلیون بشکه در روز می شود.

این شرکت نفت عربی 7.65 درصد سهام در شرکت ایدمیتسو، دومین پالایشگاه بزرگ ژاپن دارد.

منبع:رویترز