وزیر صمت
خط لوله دوم آب کشور در دست بهره برداری است

وزیر صمت از آغاز احداث خط لوله دوم آب کشور خبر داد که از استان هرمزگان شروع می شود و از مسیر استان کرمان و خراسان جنوبی به مشهد خواهد رسید.

به گزارش” آوای صنعت ”،  رزم حسینی در مراسم بهره برداری از طرح‌های ملی وزارت صمت افزود: یک افتتاح تاریخی در کشور داشتیم، اما نتوانستیم مردم را مطلع کنیم و این افتتاح تاریخی، انتقال آب از خلیج فارس برای صنایع و معادن کشور بود که از سال ۹۲ آغاز و در سال جاری، آب منطقه سیرجان افتتاح شد و همچنین در ظرف یک تا دو ماه آینده مسیر اردکان هم افتتاح می‌شود.

رزم حسینی بابیان اینکه با احدث ۸۲۰ کیلومتر خط لوله، آب را از مبدأ خلیج فارس شیرین و به فلات مرکزی انتقال داده ایم گفت: ما هزار و ۵۵۰ کیلومتر آب از محل خلیج فارس برای صنایع و معادن سنگان و همه صنایع، تا مشهد را تأمین می‌کنیم.

وزیر صمت افزود: خط سوم نیز از استان هرمزگان شروع واز مسیر کرمان به یزد و اصفهان می‌رسد و به طول ۹۸۰ کیلومتر همزمان در آینده نزدیک شروع خواهد شد.

وی گفت: از صندوق توسعه ملی مرحله نخست ۴۰۰ میلیون دلار استفاده کردیم که همه اقساط آن پرداخت شد و درپروژه‌های دوم و سوم نیز، ۷۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید خواهد شد.

وزیر صمت افزود: ما می‌خواهیم شرق کشور را با انتقال آب، توسعه متوازن دهیم و آب را از دریا به صحرا منتقل کنیم تا اشتغال در همه کشور ایجاد شود.

رزم حسینی در ادامه سخنان خود گفت: به دنبال سلسله پروژه‌های افتتاحی، امروز به استان زنجان رسیدیم، پنج پروژه با سرمایه گذاری ۷ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای هزار و ۷۶۸ نفر با مشارکت بخش خصوصی اجرا و به دست رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان زنجان، امروز پنج پروژه در سه رشته صنعتی افتتاح می‌شود افزود: رشته اول فولاد است ما در گذشته وارد کننده این محصول بودیم، اما امروز صادر کننده فولاد هستیم و ایران رتبه دهم جهانی در بحث فولاد را دارد.

رزم حسینی ادامه داد: ذخایر کشف شده در حوزه سنگ آهن ۵ میلیارد تن است که امیدوارم اکتشافات جدید صورت گیرد و ذخایر بیشتری کشف کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه نساجی نیز ایران قدمت طولانی دارد و ما صاحب فناوری هستیم، گفت: در کشور ۵ هزار و ۸۱۴ واحد فعال وجود دارد که ۲۲۰ هزار نفر در این حوزه فعالیت می‌کنند.

وزیر صمت افزود: در صنایع پلاستیک و وابسته نیز ۸۳۷ واحد فعال وجود دارد که برای ۱۴۸ هزار و ۴۰۰ نفر شغل در این رشته در سراسر کشور ایجاد شده است.

رزم حسینی ادامه داد: در ۱۰ ماهه امسال، ۳۰ پروژه بزرگ در سراسر کشور با بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در وزارت صمت افتتاح شد و تا پایان امسال، آمادگی افتتاح ۴۰ هزار میلیارد تومان پروژه را در رشته‌های مختلف داریم.

وزیر صمت گفت: ایران نه تنها کشوری نفت خیز، بلکه کشوری معدن خیز نیز است اگر شرایط ایجاد شود شرکت‌های بزرگ می‌توانند وارد ایران شوند و با نیرو‌های متخصص در حوزه مربوطه به فلزات رنگین اقدام کنند تا ما در حوزه معدن نیز صاحب نام شویم.