خطر حذف ایران از بازار گازی پاکستان

در صورت‌ تعلل وزارت نفت در رفع نیاز گازی پاکستان، این کشور به دنبال رفع این نیاز از طریق واردات از ترکمنستان و یا ال.ان.جی خواهد رفت و عملا ایران از بازار گاز پاکستان حذف خواهد شد.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  پاکستان کشوری است با بیش از 200 میلیون نفر جمعیت که در حال حاضر توانایی تأمین تنها دوسوم نیاز گازی مورد نیاز خود را دارد. با توجه به افت فشار مخازن گاز این کشور، سهم تولید داخلی در تامین گاز مورد نیاز آینده پاکستان بیش از پیش کاهش خواهد یافت. همچنین روند افزایش جمعیت در پاکستان، میزان مصرف گاز در این کشور را طی ۲۰ سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش داده و تعداد انشعابات گاز از ۴ میلیون به ۸.۴ میلیون انشعاب رسیده است. بنابراین پاکستان در طول چند سال اخیر به دنبال انعقاد قراردادهای گازی برای تامین انرژی خود بوده است.

به گزارش بلومبرگ، پاکستان در حال حاضر بخش قابل توجهی از نیاز گاز خود را از طریق واردات ال.ان.جی از آمریکا و قطر تامین می‌کند و طبق روند فعلی تا سال 2023 واردات خود را از این دو کشور را دو برابر خواهد کرد . این درحالی است که پیگیری برای راه‌اندازی خط لوله صلح بین ایران و پاکستان همچنان مورد غفلت وزارت نفت قرار گرفته است.


(پیش‌بینی وادرات ال.ان.جی پاکستان)

کمبود منابع مالی پاکستان صرفا یک توجیه برای عدم پیگیری خط لوله صلح است

در این راستا سید علی نصر کارشناس حوزه نفت و گاز درباره وضعیت خط لوله صلح گفت: «خط لوله­ صادرات گاز ایران به پاکستان تحت عنوان خط لوله صلح طی قراردادی در سال 88 بین ایران و پاکستان منعقد گردید و بر طبق این قرارداد باید از ابتدای سال ۹۴ صادرات گاز به این کشور أغاز می‌گردید اما پس از گذشت ۴ سال از زمان مقرر گازی از این طریق به این کشور جریان نیافته است».

وی در ادامه با اشاره هزینه‌های انجام شده در این خط لوله اظهار داشت: «درحالی‌که بخش ایرانی این خط لوله با هزینه‌ای بالغ بر ۲ میلیارد دلار احداث گردیده است اما با تغییر رویکرد طرف ایرانی بیش از ۴ سال است که این خط لوله بلاتکلیف باقی مانده است».

نصر با انتقاد از عملکرد وزارت نفت در راه‌اندازی خط لوله صلح گفت: «در حالی مسئولین وزارت نفت در توجیه کم کاری خود سخن از کمبود منابع مالی پاکستان می‌زنند که واردات ال.ان.جی برای پاکستان هزینه بسیار بیشتری برای این کشور به همراه دارد. یعنی کمبود منابع مالی پاکستان صرفا یک توجیه برای عدم پیگیری خط لوله صلح است».

این کارشناس حوزه نفت و گاز همچنین اظهار داشت: «باید توجه داشت که خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان غیر از ال.ان.جی آمریکا و قطر رقیبان دیگری همچون خط لوله تاپی دارد که در صورت تعلل مسئولین وزارت نفت این خط لوله جایگزین خط لوله صلح خواهد گردید و عملا ایران از بازار پاکستان حذف میشود».

در طی چندین سال گذشته به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر خط لوله صلح و مشکلات امنیتی خط لوله تاپی، کارشناسان پاکستانی واردات از ایران را دارای اولویت می‌بینند بدین منظور این خط لوله تا کنون جایگزین خط لوله صلح نگردیده است اما در صورت‌ تعلل وزارت نفت در رفع نیاز گازی پاکستان، این کشور به دنبال رفع این نیاز از طریق واردات از ترکمنستان و یا ال.ان.جی خواهد رفت و عملا ایران از بازار گاز پاکستان حذف خواهد شد. این بدان معنی است که در مسئله خط لوله صلح زمان مهم ترین فاکتور برای کشور است.

منبع:فارس