حمایت های مناطق نفتخیز جنوب، پشتوانه ای ارزشمند برای صنعت لوله سازی کشور

آوای صنعت ؛ با نگاهی اجمالی به روند تعاملات بین صنایع مختلف کشور، میزان تاثیرگذاری حمایت های صنعت نفت به ویژه شرکت ملی مناطق نتفخیز جنوب از سازندگان داخلی را به وضوح می توان مشاهده کرد. حمایت تمام قد فنی و مالی که نشان از عزم صنعت نفت برای بومی سازی کامل تجهیزات مورد نیاز برای راهبری تولید نفت خام است. خوشبختانه در بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی مشخص شد که فشار تحریم ها در بخش لوله های جریانی بدون درز تقریبا بی اثر شده است و این نتیجه تعامل سازنده صنعت نفت و شرکت های لوله سازی ایرانی است.

پیش از این، عملیات تست لوله های جداری چاههای نفت، در خارج از کشور انجام می شد اما در مهر ماه سال جاری، برای نخستین بار در خاورمیانه، دستگاه تست لوله‌های جداری درون‌چاهی نفت، که فناوری آن در انحصار کشورهای پیشرفته بود، توسط لوله سازی اسفراین ساخته شد که قادر به انجام تست مچالگی (Collapse Test) لوله های جداری در طیف وسیعی از ابعاد و گریدهای موجود مطابق با آخرین نسخه استاندارد بین المللیCT5API می باشد.

نخستین نمونه تست شده با این دستگاه از لوله های تولیدی شرکت بود که با حضور، پشتیبانی و نظارت شرکت مناطق نفت خیز جنوب با موفقیت کامل انجام شد. مدیرعامل شرکت لوله گستر اسفراین در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گازف پالایش و پتروشیمی تاکید کرد که  با حمایت سازنده شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب رکوردهای تولید لوله‌های بدون درز جریانی ‏در سالهای تحریم شکسته شد و اینکه متخصصان شرکت ‏ملی مناطق نفتخیز جنوب در بخش مباحث فنی و مهندسی تعامل  سازنده ای داشته اند  و بااین پشتوانه ی ما برای ساخت داخل لوله های بدون درز 6 تا 16 اینچ می باشد.

چندی پیش مدیر عامل شرکت ملی مناطق  نفتخیز جنوب گفت:  طرح توسعه ۲۸ مخزن مجموعاً به ۴۵۰۰ کیلومتر انواع لوله نیاز دارد و پیمانکاران این طرح باید از لوله های ساخت داخل استفاده کنند. در حال حاضر، شرکت فولاد اکسین خوزستان، شرکت لوله سازی اهواز، شرکت لوله گستر اسفراین و گروه ملی صنعتی فولاد ایران در حال کار و تولید لوله های مورد نیاز شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب می باشند. حمایت های مناطق نفتخیز جنوب از این شرکت ها علاوه بر رفع نیاز صنعت نفت و تضمین پایداری تولید، بازار کار گسترده ای را ایجاد و صرفه اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته است.