حذف دلالی از زنجیره فولاد موجب کاهش قیمت خودرو و لوزام خانگی می‌شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید بهای فولاد نه تنها در صنعت خودرو اثرگذار است و ساماندهی این حوزه می‌تواند به کاهش قیمت تمام شده خودرو بیانجامد بلکه در صنعت ساختمان‌سازی نیز یکی از مولفه‌های مهم به شمار می‌رود.

به گزارش” آوای صنعت ”،  بهزاد رحیمی در تشریح مسائلی که وزیر آینده صنعت، معدن و تجارت باید به آنها رسیدگی کند، گفت: از آنجا که قیمت فولاد و محصولات فولادی بر بهای بسیاری از کالاها و محصولات نهایی تولید شده در صنایع پایین دستی تاثیر دارد، وزیر جدید باید زمینه ساماندهی این صنعت و حذف دلالی‌ها را فراهم کند.

نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی افزود: بهای فولاد نه تنها در صنعت خودرو اثرگذار است و ساماندهی این حوزه می‌تواند به کاهش قیمت تمام شده خودرو بیانجامد بلکه در صنعت ساختمان‌سازی نیز یکی از مولفه‌های مهم به شمار می‌رود زیرا در شرایط کنونی یکی از علل گرانی مسکن را افزایش قیمت مصالح ساختمانی می‌دانند.

به گفته عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن با ساماندهی صنعت فولاد و جلوگیری از سوءاستفاده برخی افراد می‌توان زمینه ارزان شدن کالاهای تولیدی داخلی مانند خودرو و لوازم خانگی را فراهم کرد.

وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت معادن از دیگر برنامه‌هایی است که وزیر آینده صمت باید در دستورکار خود قرار دهد زیرا در حال حاضر رانت و دست‌هایی در پشت پرده از استفاده درست از این ظرفیت جلوگیری می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بررسی نحوه واگذاری معادن را نیز از دیگر محورهایی دانست که باید به آن پرداخت و ادامه داد: توسعه معادن و صنایع معدنی به لحاظ ظرفیت موجود، فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی محسوب می‌شود و در این زمینه باید به منظور جلوگیری از خام فروشی و ایجاد و توسعه واحدهای فرآوری در محل معادن تمهیدات لازم پیش بینی شود.

منبع:ایسنا