حاشیه های پیش بینی سود فملی و فولاد

فملی سود خود در پایان سال مالی ۹۹ را ۱۰۰۶ ریال در نظر گرفته بود، فولاد نیز برای سه ماه آخر سال ۹۹ EPS خود را مبلغ ۱۶۴۰ ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرد.

به گزارش” آوای صنعت ”، هنوز چند روزی از انتشار اولین گزارش های پیش بینی سود شرکت ها (EPS) نمی گذرد که حواشی این گزارش ها شروع شده است. در حالی که از سال ۱۳۹۶ الزام انتشار گزارش پیش بینی سود شرکت ها یا همان EPS با وجود سابقه ۲۵ ساله حذف شده بود، انتشار مجدد این گزارش ها به همان سیاق قدیمی در دستور کار شرکت های بورسی قرار گرفته است.

شرکت ملی مس ایران اولین شرکتی بود که EPS خود را برای سه ماه پایان سال منتشر کرد که حواشی زیادی را در پی داشت.

فملی در پیش بینی سود اولیه خود برای پایان سال جاری در ۱۳ بهمن ماه، قیمت متوسط دلار برای سه ماه پایانی سال را ۱۹ هزار تومان و هر تن کاتد مس را ۷هزار دلار در نظر گرفته بود.

با این فرضیات، فملی سود خود در پایان سال مالی ۹۹ را ۱۰۰۶ ریال در نظر گرفته بود. درحالی که این پیش بینی سود مورد انتقاد قرار گرفته این شرکت در ۱۵ بهمن بار دیگر اطلاعیه جدید ارسال کرد.

فملی در این اطلاعیه سود سال مالی خود را ۱۱۹۷ ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرد. در پیش بینی سود جدید فملی، متوسط قیمت دلار برای سه ماه آخر سال ۲۲هزار تومان و هر تن کاتد مس ۷۷۰۰ دلار در نظر گرفته شد.

به عبارت دیگر با تغییر فرضیات، پیش بینی سود فملی در سه ماه پایانی سال با رشد ۱۴۰ درصدی، از ۱۳۷ ریال به ۳۲۸ ریال رسیده است. همچنین شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز یکی دیگر از شرکت های بزرگ فولادی به حساب می آید که جزو اولین شرکت هایی بود که سود آینده نگر خود را اعلام کرد.

فولاد برای سه ماه آخر سال ۹۹ EPS خود را مبلغ ۱,۶۴۰ ریال سود به ازای هر سهم (۳۴۲،۷۳۰،۰۴۵ میلیون ریال سود خالص) پیش بینی کرد. قصد دارد نظر شرکت های تحلیلی و سرمایه گذاری را در خصوص EPS آینده شرکت ها منتشر کند تا سرمایه گذاران دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشند.