ثبت آثار ملی وقف‌نامه قدیمی‌ترین قنات زنجان

مشاور گنجینه آب شرکت آب منطقه‌ای زنجان از ثبت وقف‌نامه قنات سرچشمه، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین قنات زنجان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ” آوای صنعت ”، “منصور گرانمایه” گفت: وقف‌نامه خطی حاج عبدالحسین تاجر زنجانی بزرگ خاندان خطیبی‌های زنجان، مربوط به قنات سرچشمه که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین قنات زنجان در دوره قاجار است، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در همین راستا، پرستو قاسمی مسئول امور موزه‌های استان زنجان با بیان اینکه این وقف‌نامه در سال 1294 هجری قمری  نوشته شده است، گفت: آثار ثبت شده تحت حمایت قانونی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خصوص خدمات کارشناسی، اقدامات مرمتی و حفاظتی و برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی قرار می‌گیرند.

وی افزود: اين سند تاريخي با مركب مشكي روي كاغذ كاهي رنگ در ابعاد 33×43 سانتي‌متر با خط شكسته نستعليق در دوره حكومتي ناصرالدين شاه در 36 سطر نوشته شده و 26 نفر شاهد بر آن مهر زده‌اند، پشت سند هم مهر عبدالحسين كه باني و صاحب قنات بوده ديده مي‌شود.

با توجه به وقف‌نامه موجود حاج عبدالحسين شش دانگ قنات مشهور به قنات سرچشمه را وقف بر مصارف معينه (عام) کرده است .

قنات سرچشمه زنجان داراي 33 حلقه چاه داير، 141 حلقه چاه باير خشكه، مبداء آن در اراضي قريه ديزج و مظهر آن در داخل شهر محله معروف به شكرالله ميرزا بوده است .

منبع:وزارت نیرو