تأمین پایدار گاز شمال شرق کشور در سال گذشته؛
تولید ۱۶ میلیارد مترمکعب گاز در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در سال گذشته که به نام جهش تولید مزين شده بود علیرغم مشکلات متعدد از قبيل شيوع بیماری كرونا، تحريم و نوسانات قیمت کالا، درمجموع حدود ۱۶ میلیارد مترمکعب و روزانه ۴۳ میلیون مترمکعب گاز تولید نمود.

به گزارش” آوای صنعت ”، مهندس فرشید خیبری مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در رابطه با فعالیت‌های صورت گرفته در سال گذشته اظهار داشت: سال ۹۹ باهمت همکاران در بخش‌های ستادی و عملیاتی، میزان تولید تکلیفی به ۱۰۴ درصد رسید که مرهون تلاش همكاران در تمام بخش‌ها به‌ویژه عملیات، تعمیرات و امور فنی است. قابل‌ذکر اینکه در روزهای سرد سال و اوج مصرف، تولید گاز در برخی از روزها ۶۴ میلیون مترمکعب بوده است.

بازتوليد ۲ ميليارد و پنج ميليون مترمکعب گاز از مخزن شوريجه D

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق، با اشاره به لزوم تسريع در اجراي طرح‌های توسعه‌ای ذخیره‌سازی گاز به‌عنوان طرح‌های راهبردي صنعت نفت، از ذخیره‌سازی یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون مترمکعب در مخزن شوریجه D در سال ۱۳۹۹ خبر داد و افزود: با توجه به افزايش مصرف گاز در سبد انرژي كشور و سیاست‌های كلان وزارت نفت و شركت ملي نفت ايران در تأمین پایدار سوخت زمستاني مصارف خانگي و صنعتي و همچنين بی‌نیازی از واردات گاز به‌ویژه در شمال شرق كشور میزان یک میلیارد و ۸۵۶ میلیون مترمکعب در مخزن شوریجه D طی مدت هشت ماه اول سال ذخیره و درمجموع ۲ ميليارد و پنج ميليون مترمکعب گاز طی چهار ماه سرد سال بازتولید شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸ درصد افزایش ذخیره‌سازی و ۱۸ درصد بازتولید داشته است.

مهندس خیبری درباره آغاز ذخیره‌سازی گاز در مخزن شوریجه D تصریح کرد: از ۲۶ فروردین امسال روزانه ۷/۵ میلیون مترمکعب ذخیره‌سازی شروع‌شده که با رفع مشکل یکی از کمپرسورهاي پالایشگاه شهید هاشمی نژاد این میزان، ان شاء الله بزودی به ۱۱ میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد.

ثبت رکورد بیش از ۴۲ هزار نفر ساعت کار تعمیرات اساسی در سال ۹۹

مهندس خیبری درباره تعمیرات اساسی و اقدامات فنی مهندسی در راستای تحقق تولید تکلیفی در سال گذشته اظهار داشت: در راستای تحقق اهداف تولید برنامه تعمیرات اساسی در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ بیش از ۴۲ هزار نفر ساعت كار تعميراتي صورت گرفت که یک رکورد محسوب می‌شود. در این سال همچنین با برنامه‌ریزی و نظارت مهندسی نفت، اقدامات بهبود تولید چاه، شامل چندین فقره مشبک‌کاری، مسدودسازی و اسید کاری داشتیم که در اثر انجام آن‌ها درمجموع بیش از ۵۰۰ هزار مترمکعب در روز افزایش تولید به دست آمد. تعویض ۲۱ کیلومتر پوشش خط لوله هشت اینچ توسط پیمانکاران بومی با برنامه‌ریزی، نظارت و همکاری واحدهای بهره‌برداری، تعمیرات و HSE از دیگر اقدامات صورت گرفته طی سال گذشته است که تولید ایمن و پایدار را در چهار ماه آخر سال گذشته تضمین نمود.

وی درباره برنامه تعمیرات اساسی سال جاری خاطرنشان کرد: برنامه تعمیرات اساسی از ۲۸ اردیبهشت ماه شروع و تا اوایل آبان ماه ادامه می‌یابد و با انجام تعمیرات در مراکز جمع‌آوری، اندازه‌گیری، تأسیسات سر چاهی و خطوط لوله به تعهدات خود عمل می‌نماییم. همچنین تعویض پوشش ۱۵ کیلومتر خط لوله ۱۲ و هشت اینچ، تعویض مخزن ذخیره میعانات گازی و برنامه توپک رانی هوشمند ازجمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سال ۱۴۰۰ به شمار می‌رود.

مهندس خیبری در تشریح تعویض مخزن ذخیره میعانات گاز گفت: مخزن ذخیره میعانات گازی از سال ۱۳۶۲ و نزدیک به ۴۰ سال در مدار تولید است و مقررشده در برنامه تعمیرات اساسی مخزن جدیدی جایگزین آن شود؛ این مخزن در فرآورش و جداسازی گاز ارسالی به پالایشگاه نقش اساسی داشته و میعانات گازی استحصالی توسط خط لوله چهار اینچ به پالایشگاه شهید هاشمی نژاد ارسال می‌شود.

بهره‌برداری از یک حلقه چاه جدید در سال جاری

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق با اعلام به مدار تولید آمدن یک حلقه چاه جدید گازی عنوان کرد: در سال جاری یک حلقه چاه با ظرفیت مجموع روزانه یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب به مدار تولید خواهد پیوست و همچنین حفاری سه حلقه چاه نیز در سال جاری در دست اقدام می‌باشد.

اتمام دو باب مدرسه از شش باب مدرسه در حال احداث در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی تا مهرماه امسال

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق در راستای تعهد و عمل به مسئولیت اجتماعی صنعت نفت و با اختصاص بودجه ۲۲۰ میلیارد ریالی از سوی شرکت ملی نفت ایران، برنامه پیشبرد ساخت شش باب مدرسه هشت کلاسه در محدوده شهرک‌های نفت و گاز سرخس با محوریت سازمان نوسازی مدارس را دنبال می‌نماید. در این راستا دو باب مدرسه آن تا مهرماه سال جاري به بهره‌برداری می‌رسد و چهار مدرسه ديگر نیز تا پایان امسال افتتاح و راه‌اندازی خواهد شد همچنین در همین راستا در سال گذشته ۶ دستگاه كمك تنفسي(ونتيلاتور) صنعت نفت به بيمارستان لقمان حكيم شهرستان سرخس جهت كمك به درمان بيماران ميتلا به كرونا به ارزش حدود ۱۰ ميليارد ريال اختصاص يافت و تعداد سه واحد از سیستم تهویه اين بيمارستان با هزینه سه میلیارد ریال تعمیر و احیا گردید که تعمیر یک واحد دیگر به ارزش یک میلیارد هم‌اکنون در دست اقدام است.

الزام جدی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا

بر اساس گفته‌های مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز شرق، رعایت دقیق و جدی پروتکل‌های بهداشتی ابلاغ‌شده در ستاد و مناطق عملیاتی ازجمله دوركاري نفرات در ساختمان ستاد، تهیه و توزیع اقلام بهداشتی، ضدعفونی کردن سطوح، برگزاری جلسات به‌صورت ویدئوکنفرانس، حذف مأموریت‌های غير ضرور، تب سنجی و انجام تست سریع در مبادی ورودی منطقه عملیاتی خانگیران، پایش مستمر سلامت كاركنان، افزایش ناوگان حمل‌ونقل به‌منظور حفظ فاصله اجتماعی و مدیریت شیفت‌های کاری مواردی است که در این شرکت در حال انجام می‌باشد.

منبع: شرکت نفت مناطق مرکزی ایران