توصیه مهم دکتر یوسف عینی زاده “رئیس ستاد مستقل اصولگرایی کشور” به اعضاء و منتخبین آینده شورای شهر در کلان شهرها

دبیرکل ائتلاف سراسری جاهد نوشت: کمیسیون‌های تخصصی مشورتی با پشتوانه دانشگاه‌ها و سایر مراکزِ ذیصلاح علمی، مسیر درست را به شوراهای شهر نشان خواهد داد.

به گزارش” آوای صنعت ”، یوسف عینی‌زاده، دبیرکل ائتلاف سراسری جاهد در یادداشتی با موضوع انتخابات شورای شهر و لزوم راه‌اندازی کمیسیون‌های مشورتی در اداره شهرها، نوشت: در جوابِ سوالی که معمولاً هم در ایام نزدیک به انتخابات شوراها از مسئولین و کارشناسان ائتلاف سراسری “جاهد” پرسیده می‌شود باید گفت: ۱- مدیریتِ کلانِ شهرها به دلایل بسیاری که اکنون از آنها گذر می‌کنیم، مانند دلایل سیاسی و التهابات معلول از آن، مانند دلایل اقتصادی و دلایل اجتماعی و دلایل فرهنگی و کنش‌ها و واکنش‌های مربوط به آنها و همچنین دلایل امنیتی، دارای پیچیدگی‌ها و ظرائف بسیاری‌ است که مدیران و مسئولان تصمیم‌ساز و برنامه‌ریز و مجریان آنها را در عمل با صدها عنوان و موضوع کاملا تخصصی روبرو می‌سازد.

۲- متأسفانه در انتخابات مخصوصاً انتخاب اعضای شورای شهر، معمولاً نگاه‌ها و سلایق سیاسی و قومی قبیله‌ای بر توانایی‌های علمی و تجربیِ کاندیدا و نامزدهای حاضر غلبه داشته است.

۳- مواجهه با پدیده عجیبِ تولید “مدیر یک شبه” این پدیده واقعاً خطرناک و ویرانگر که متأسفانه نهادینه هم شده، باعث بسیاری از مشکلات و معضلات الان و آینده دور و نزدیک است.

توجه بفرمایید: یک عزیز و بزرگواری با اغماض مثلاً با مدرک دکترا ـ دکترای ترافیک یا دکترای ادبیات و دکترای حقوق و غیره انتخاب و وارد شورای شهر می‌شود، به محض ورود و نشستن پشت میز، فقط در عرض یک شبانه‌روز در تمامی اصول و فروع دین مبین و حتی سایر ادیان، در تاریخ جغرافیا، سیاست داخلی و خارجی، اقتصاد خرد و کلان و بودجه‌بندی‌های سازمانی، در امنیت و عدالت و … و در صدها عنوان مدیریتِ شهری که تا قبل از آن لحظه حتی نامی از آنها نشنیده بود، متخصص و صاحب نظر می‌شود و از این پس با نگاه تخصصی خویش قرار است برای جامعه و لایه‌های مختلف آن نسخه بپیچد.

۴- با اینکه در کشوری غنی و ثروتمند، کشوری که جزء ۵ تا ده کشور ثروتمند و صاحب منابع جهان است زندگی می‌کنیم اما به هر دلیلی که البته به دو تای آنها اشاره شد، دارای ردیف بودجه بسیار محدودی در موضوعات حتی کلیدی هستیم و با کوچک‌ترین تصمیم و رفتار غیرتخصصی باعث هدر رفت منابع خواهیم شد.

۵- به دلیل بسیاری از تصمیم و رفتارهای غلط گذشته، مردم شریف و نجیب‌مان در بسیاری از موارد واقعاً در عسر و حرج به سر می‌برند و صریح عرض کنم کارد به استخوانشان رسیده است.

بنابراین؛ مدیریت کلانِ شهری دارای پیچیدگی و موضوعات بسیاری است، انتخاب مدیران تصمیم‌ساز و مجریان آنها معمولاً سیاسی و از روی سلیقه بوده است، همین افراد نیز یک شبه علامه دهر و مدیر همه فن حریف و صاحب نظری می‌شوند که نظرات دیگران را برنمی‌تابند، با اینکه ثروتمندیم ردیف بودجه بسیار محدودی داریم و در نهایت اینکه کارد به استخوان رسیده است.

حال با این شرایط چه باید کرد؟

ائتلاف سراسری “جاهد” سال‌هاست راه چاره را در کمیسیون‌های تخصصی مشورتی می‌داند و می‌بیند.

پیشنهاد ائتلاف سراسری جاهد به مدیرانی که به حق یا به هر دلیلی انتخاب می‌شوند برای اینکه عِرضِ خود نبرند و زحمت مردم را بیشتر نکنند، برای اینکه تصمیم و رفتار آنها “به‌ جا، به اندازه و به موقع باشد نه بی‌جا و بی‌اندازه و بی‌موقع” تشکیل کمیسیون‌های واقعیِ تخصصی مشورتی است. نه این کمیسیون‌هایی که شاهد آنها هستیم که نام تخصصی دارند ولی افراد متخصصی در آنها نمی‌بینیم.

پیشنهاد ساده است؛ در همه جای دنیا که تجربه‌های موفقی در مدیریت شهری دارند مگر چه می‌کنند؟ خب ما هم البته منطبق و متناسب با فرهنگ و خرده‌فرهنگ‌های اصیل خویش همان کارها را انجام دهیم.

آقایان و خانم‌های محترم شورای شهر! شهرداران عزیزِ کلان شهرها و حتی استانداران گرامی! در موضوعات و عناوین کلان و مؤثری که با آنها روبرو و درگیر هستید به دانشگاه ها اعتماد و مراجعه کنید. ببینید کدام دانشکده در آن موضوع یا مشابه آن، کرسیِ درس و بحثی دارِد، با آن دانشکده و در آن موضوعِ مهم تفاهم‌نامه‌ای بنویسید و آن دانشکده و ظرفیت پویای آن را تبدیل به کمیسیون تخصصی مشورتی خویش کنید و اگر هم در آن موضوع گروه و کلاسی نبود، خب ایجادش کنید.

اجازه بدهید دانشگاه‌ها مانند کشورهای پیشرفته یا در حال رشد، در تصمیم‌سازی‌ها، در برنامه‌ریزی‌ها و حتی در اجراهای کارگاهی وارد شوند و شما مدیری باشید که دیگر آزمون و خطا نمی‌کند.

شما مدیری باشید که در صدها عنوانِ مؤثر و تأثیرگذار در زندگی مردم به اعتبار و پشتوانه دانشگاه‌ها و گروه‌های تخصصی، به پشتوانه این همه دانشمند و دانشجویِ نخبه ایرانی، شما مدیری باشید که به واقع یک شبه، متخصص و کار بلد می‌شوید.

کمیسیون‌های تخصصی مشورتی با پشتوانه دانشگاه‌ها و سایر مراکزِ ذیصلاح علمی – تجربی نه تنها راه را به شما نشان خواهند داد که با کج‌روی‌های شما، مردم سر از ناکجا آبادها در نیاورند، بلکه به همراه نشان دادن مسیر و جهت، راه را نیز روشن خواهند کرد تا بهتر ببینید و راه را هموار خواهند ساخت تا با سرعت و قدرت بیشتری جلو بروید.

در آخر از طرف تمامی اعضای ائتلاف سراسری “جاهد” در سراسر میهن عزیزتر از جانمان عرض می‌کنم:

عزیزان مسئول، عزیزانِ کاندید، عزیزان منتخب، کار بسیار است و وقت کم، اگر نیت واقعاً خدمت به خلق خدا و دین خداست، با رجوع و حُسن توجه به کمیسیون‌های تخصصی مشورتی کار را بر خود آسان کنید و نام نیکی از خویش به یادگار و عمل نیکی ذخیره آخرت کنید.