تعطیلی واحدهای کوچک تولید فولاد

در حالی که هدف از راه اندازی سامانه بهین یاب تخصیص سهمیه مواد اولیه به تولیدکنندگان بر مبنای فدستی فولاد از حضور دلالانی شکایت دارند که با علم به ضعف نظارت وزارت صمت بر این سامانه، با خرید مواد اولیه از بورس و فروش آن با نرخ های چند برابری به تولیدکنندگان واقعی، واحدهای واقعی تولید را در آستانه تعطیلی قرار داده اند. نرخ دستوری فولاد و واسطه گری از دیگر مشکلاتی است که این سامانه برای تولیدکنندگان به وجود آورده است .

به گزارش” آوای صنعت ”، نرخ دستوری فولاد داخلی ۶۵ درصد نرخ جهانی این کالاست و ایجاد رانت از معضلات این تفاوت ۳۵ درصدی قیمت فولاد داخلی با خارجی است.

سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: سامانه بهین یاب زمانی درست عمل می کند که قیمت ها دستوری نباشد. با توجه به تقاضای بازار و قیمت ها، فولاد داخلی باید توسط تولیدکننده و از طریق بورس عرضه و یا صادر شود.

شهرستانی در پاسخ به این که تفاوت نرخ فولاد داخلی با جهانی چقدر باید باشد؟ گفت: با در نظر هزینه های حمل و نقل تا بندر، تخلیه و بارگیری، گمرک، ریسک برگشت و هزینه انتقال پول و هزینه بیمه قیمت فولاد داخلی باید پنج الی ۱۰ درصد پایین تر از قیمت فولاد جهانی باشد و هر زمان این اختلاف قیمت ۱۰ درصدی کمتر بود تولیدکننده تمایل به صادرات خواهد داشت و اگر این اختلاف بیش از ۱۰ درصد شد تمایل تولیدکننده برای شرکت در بورس بیشتر خواهد شد.

وی در خصوص عرضه کل زنجیره فولاد در بورس کالا هم گفت: با وزارت صمت صحبت هایی در این مورد شده و برنامه و شیوه نامه نیز همین است اما عرضه کل زنجیره فولاد در بورس زمانی محقق می شود که قیمت ها دستوری نباشد.

عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به لزوم تشکیل ستاد فولاد گفت: سیاست وزارت صمت بر اهداف بلند مدت تکیه دارد و برای جلوگیری از فساد و رانت نباید بر معضلات و مشکلات روزمره شرکت ها حکمرانی کند. لذا فولادی ها و معدنی ها به اجماع رسیده اند و قرار است در آینده ای نزدیک جلسه ای در این مورد تشکیل شود.