تصمیم عراق به ممنوعیت‌ واردات غیرماندگار است

عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با اشاره به تصمیم جدید اقلیم کردستان برای ممنوعیت واردات ۳۰ قلم کالا گفت: تجربه نشان داده که این تصمیم‌ها ماندگار نیست.

کردستان عراق در روزهای اخیر، واردات ۳۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد؛ تصمیمی که «سید حمید حسینی» آن را غیرماندگار دانست و گفت: عراق معمولا هر سال تصمیمات فعلی این چنینی می‌گیرد؛ آنها در برخی اقلام مانند مرغ از جمله بزرگترین تولیدکنندگان هستند و به همین دلیل واردات چنین اقلامی را ممنوع کرده و یا برای برخی از آنها تعرفه اعمال می‌کنند.

حسینی با بیان اینکه ایران جزو صادرکنندگان تمام اقلام ممنوعی اعلام شده به عراق است، افزود: در این فصل بازارهای دیگری هم برای صادرات اقلام تره‌بار داریم و تنها به بازار عراق وابسته نیستیم.

عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است همانگونه که ایران واردات سه هزار قلم کالا را ممنوع کرده است، هر کشوری سیاست‌های خودش را دارد و نمی‌توانیم نسبت به اجرای چنین سیاست‌هایی به آنها انتقاد کنیم.

 وی با بیان اینکه معمولا این سیاست‌ها تداوم ندارد، اظهار کرد: تجربه نشان داده است که تصمیم‌های این چنینی بعد از یک یا دو ماه لغو می‌شود. در غیر این صورت، اقلام ممنوعی به صورت قاچاق و یا با اسناد دیگر وارد می‌شوند و ممنوعیت واردات لزوما به معنای وارد نشدن آن محصول نیست.

حسینی با اشاره به ممنوعیت واردات اقلامی همچون گوجه‌فرنگی، یادآور شد: سال گذشته ممنوعیت واردات گوجه فرنگی به عراق معضلاتی را در داخل کشور ایجاد کرد. اکنون نیز با توجه به بسته بودن سایر مرزها و اینکه نمی‌توانیم اقلام کشاورزی را به کشورهای دیگر صادر کنیم، ممکن است مشکلاتی مانند مازاد تولید سال قبل را شاهد باشیم.

وی خاطرنشان کرد: البته اینکه انتظار داشته باشیم عراق بشود محل تعلیق کالاهای کشاورزی که بی‌حساب‌وکتاب در داخل تولید کرده‌ایم، انتظار درستی نیست.