ترکیه تحریم‌های آمریکا علیه خط لوله گاز روسیه را تلافی می‌کند

رئیس‌جمهور ترکیه در مقابل تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم گفت: «آمریکا می‌گوید خط لوله ترک استریم را تحریم می‌کند، این نقض کامل حقوق ماست و آنکارا چنین اقدامی را تلافی خواهد کرد».

به گزارش ” آوای صنعت ”،  رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مقابل تهدید آمریکا به تحریم خط لوله ترک استریم ایستاده است. این خط لوله قرار است از سال آینده میلادی گاز روسیه را به ترکیه و بعد به جنوب و جنوب‌شرق اروپا انتقال دهد.

 وی گفت: «آمریکا می‌گوید خط لوله ترک استریم را تحریم می‌کند، این نقض کامل حقوق ماست و آنکارا چنین اقدامی را تلافی خواهد کرد».

 پروژه ترک استریم به‌عنوان جایگزینی برای خط لوله سوث استریم آغاز شد. بلغارستان در 2014 این پروژه را که گاز روسیه را به جنوب اروپا منتقل می‌کرد، تحت فشار آمریکا متوقف کرد.

 خط لوله ترک استریم از روسیه از طریق کف دریای سیاه به بخش اروپایی ترکیه می‌رود و 31.5 میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد. راه‌اندازی رسمی این خط لوله برای هشتم ژانویه برنامه‌ریزی شده است یعنی زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دیدار اردوغان به ترکیه سفر می‌کند.

مجلس سنای آمریکا هفته گذشته تصویب کرد کشتی‌هایی را که در لوله‌گذاری پروژه ترک استریم دخالت داشته‌اند تحریم و شرکت‌هایی را که برای تکمیل خط لوله گاز طبیعی نورد استریم2 از روسیه به آلمان کار می‌کنند، جریمه می‌کند. این لایحه اکنون در راه کاخ سفید است تا با امضای دونالد ترامپ اجرایی شود.

طبق این قانون ترکیه برای خرید سیستم دفاع هوایی اس400 روسیه هم تحریم می‌شود و انتقال جت‌های اف35 به این کشور ممنوع خواهد شد. رئیس جمهور ترکیه با اشاره به این تحریم‌ها، علیه این اقدامات هشدار داد.

منبع:راشاتودی