تحول تاسیسات تلمبه خانه غرب كارون،تداوم روند توسعه ای نفت و گاز اروندان

تحویل و تحول تاسیسات تلمبه خانه غرب کارون به شرکت نفت و گاز اروندان با ظرفیت انتقال روزانه ۴۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت خام سبک به مبادی صادراتی به طور رسمی انجام گردید.

به گزارش” آوای صنعت ”،  فاز نخست زنجیره انتقال نفت میادین غرب کارون به طور رسمی افتتاح شد و پس از آن در یک نشست رسمی تحویل و تحول تاسیسات و عملیات راهبری تلمبه خانه غرب کارون از شرکت متن به شرکت نفت و گاز اروندان واگذار شد.


فرخ علیخانی، معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران در این نشست ضمن قدردانی از شرکت مهندسی و توسعه نفت که فاز نخست را در شرایط تحریم راهبری کردند، گفت: از مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان و مدیرعامل متن که در این مدت تعامل خوبی داشتند تقدیر می کنم.

جهانگیر پورهنگ، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان نیز در این نشست با اشاره به اینکه از امروز رسما راهبری این تلمبه خانه به این شرکت واگذار شد، گفت: وظیفه ذاتی شرکت اروندان راهبری تولید میادین غرب کارون است و طبق برنامه ریزی ها که به ما ابلاغ شد موظف هستیم میادین غرب کارون و تلمبه خانه را به تدریج تحویل بگیریم؛ تعامل بسیار خوبی نیز در دو شرکت متن و اروندان رقم خورد و همگی در خانواده شرکت ملی نفت ایران توسعه و راهبری این میادین مهم را برعهده داریم و برای توسعه اقتصادی کشور تلاش می کنیم.

وی افزود: از زحمات همکاران در شرکت متن قدردانی می کنم و مانند گذشته تعامل تنگاتنگ و نزدیکی را در ادامه مسیر توسعه میادین غرب کارون خواهیم داشت.
 

تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) نیز در این نشست با اشاره به افتتاح رسمی تلمبه خانه غرب کارون به عنوان گلوگاه مهم صادرات نفت میادین غرب کارون، گفت: در حال حاضر فاز اول این طرح با  ظرفیت ۷۰۰ هزار بشکه آماده است و در فاز دوم به بیش از یک میلیون بشکه خواهد رسید.
وی افزود: بخش عمده تجهیزات این طرح توسط سازندگان و پیمانکاران ایرانی آماده شده است و امروز شاهد به ثمر رسیدن زحمات این عزیزان هستیم؛ برای همکاران در شرکت نفت و گاز اروندان نیز آرزوی توفیق داریم و این تعامل و ارتباطات باعث شده بتوانیم شاهد تداوم روند توسعه ای در غرب کارون باشیم.
 

بر اساس این گزارش، با اجرای این پروژه که امروز به طور رسمی افتتاح شد و از مدت‌ها پیش عملیاتی شده، انتقال روزانه ۴۶۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۲۵۴ هزار بشکه نفت خام سبک میادین غرب کارون را به مبادی صادراتی امکانپذیر کرده است.
انتقال نفت آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یادآوران و دارخوین به تلمبه‌خانه غرب کارون، انتقال نفت یاران شمالی به واحد بهره‌برداری جفیر و سپس تلمبه‌خانه غرب کارون، ظرفیت‌سازی برای پمپاژ بیش از ۷۰۰ هزار نفت سبک و سنگین در تلمبه‌خانه غرب کارون، احداث خط انتقال نفت سنگین تا کریت‌کمپ و سپس خطی تا تلمبه‌خانه امیدیه و برقراری اتصال تا بوستر اهواز، احداث خط انتقال نفت سبک تا کریت‌کمپ و مابقی خط تا تلمبه‌خانه امیدیه و احداث خط انتقال نفت سنگین تا پایانه صادراتی بهرگان و برقراری اتصال تا تلمبه‌خانه و مخازن ذخیره‌سازی گوره از فعالیت‌های انجام شده در این طرح به شمار می‌رود.

منبع:شرکت نفت و گاز اروندان