وزیر صنعت معدن و تجارت مطرح کرد:
تحولی بزرگ در اکتشافات معدنی توسط ایمیدرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در بخش اکتشافات گام‌های برداشته شده، تحول بزرگی در آینده این بخش رقم خواهد زد و به عنوان نمونه حجم اکتشافات امسال ایمیدرو، برابر کل اکتشافات سال‌های گذشته این سازمان است.

به گزارش” آوای صنعت ”،  رضا رحمانی، با اشاره به برخی اقدامات اساسی صورت گرفته در حوزه معادن در طول سال ۹۸، اظهار کرد: اکتشافات انجام شده توسط ایمیدرو طی یکسال گذشته به اندازه کل عملیات اکتشافی این سازمان در سال های گذشته است.

وی افزود: از ابتدای امسال، پنج برنامه عمده در حوزه معادن و صنایع معدنی شامل توسعه فعالیت‌های اکتشافی، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، توسعه معادن کوچک، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و نوسازی معادن در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.

رحمانی تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی کشور حداقل ۲۰ درصد از سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده و امسال این عدد به حدود ۲۵ درصد خواهد رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توقع ویژه بنده از این حوزه، فعال‌سازی حداکثری ظرفیت‌های تشکل‌های بخش خصوصی و همچنین بسیج امکانات دولتی برای توسعه امور است.

وی ادامه داد: بخش معادن و صنایع معدنی کشور ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد و می‌تواند یکی از جایگزین‌های مطمئن ما در درآمدهای نفتی، ایجاد اشتغال، توسعه مناطق محروم و…، باشد.

تفاهم‌نامه 2 میلیارد دلاری ساخت داخل و یک میلیارد دلاری کک

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: خوشبختانه در این راستا، گام‌های بسیار بزرگی در عرصه ساخت داخل برداشته شده و قراردادها و تفاهم‌نامه‌های به امضا رسیده در چارچوب این برنامه از دو میلیارد دلار عبور کرده است؛ به عنوان نمونه در همین بخش صنایع معدنی برای تولید داخلی الکترود گرافیتی، تفاهم‌نامه‌ای به ارزش یک میلیارد دلار با وزارت نفت برای تولید کک سوزنی و اسفنجی منعقد کرده‌ایم.

رحمانی افزود: بخش معدن ما بیش از این قابلیت شکوفایی دارد و روند حمایتی ما از واحدهای معدنی به خصوص معادن بزرگ کشور با اولویت توسعه‌ای و تسهیل در امور آن‌ها باید دنبال شود.

وی تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی از پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به الگو برای سایر بخش‌های وزارتخانه را دارد و با توجه به انگیزه موجود در این بخش و معاون جدید امیدوارم که شاهد تحقق حداکثری اهداف این وزارتخانه در این حوزه باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نوسانات قیمتی فولاد در شرایط موجود پذیرفتنی نیست و با توجه به اینکه حجم تولیدات ما در فولاد بیش از دو برابر مصرف کشور است باید این روند در سریع‌ترین زمان ممکن کنترل و تثبیت شود.