بورس تهران با شاخص 5 هزار و 817 واحد جهش رکوردشکنی کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز دوشنبه با جهش 5 هزار و 817 واحد به رکورد 375 هزار و 547 واحد رسید.

به گزارش ” آوای صنعت ”،  شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم رکوردشکنی کرده و یک رکورد بی‌نظیر به دست آورده و امروز با افزایش 5 هزار و 817 واحد به رقم 375 هزار و 547 واحد رسید.

شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش 2 هزار و 189 واحد به رقم 120 هزار و 359 واحد رسید.

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از 1368 تریلیون تومان رسید.

به گفته کارشناسان، از دلایل مهم رکوردشکنی بورس در هفته جاری و هفته گذشته، سرازیر شدن نقدینگی سرگردان بازار به سمت بورس است که به علت رکود در بازارهای موازی مانند مسکن، طلا، سکه و ارز به ناچار وارد بازار بورس شده است.

همچنین کارشناسان می‌گویند، بورس به عنوان دماسنج اقتصاد عمل می‌کند و اگر رکوردشکنی در بورس وجود دارد، باید بیانگر رونق سرمایه‌گذاری و تولید در عالم واقع باشد و کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی رونق بگیرند، در غیر این صورت، رکوردشکنی صرف بورس، نشانی از دلالی و یا سودهای ناشی از افزایش اسمی سرمایه شرکت‌ها است.

از دلایل مهم روی‌آوری سرمایه‌گذاران خرد به بورس، شفاف بودن این بازار، امکان آسان ورود و خروج به بازار، نقدشوندگی سرمایه و منصفانه بودن است و امیدواریم مدیران شرکت‌های حاضر در بورس به اعتماد سرمایه‌گذاران حقیقی ارج نهاده و با طرح‌های توسعه‌ای و افزایش تولید، پاسخ عملی مناسبی به حضور آنان در بورس بدهند.

امروز معامله‌گران بورس بیش از 5.3 میلیارد سهم حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 644 هزار نوبت معامله و به ارزش 2 هزار و 987 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با افزایش 1556 واحد به رقم 100 هزار و 481 واحد رسید.

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن با افزایش 1462 واحد به رقم 80 هزار و 381 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور با افزایش 6 هزار و 261 واحد به رقم 446 هزار و 274 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس با افزایش 3 هزار و 932 واحد به رقم 267 هزار و 837 واحد رسید.

شاخص بازار دوم بورس با افزایش 13 هزار و 163 واحد به قرم 786 هزار و 717 واحد رسید.

امروز مهمترین نمادهای بورس در تقویت شاخص کل اثرگذار بوده‌اند، از جمله می‌توان به نماد پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس، گروه مپنا، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، فولاد مبارکه و خدمات انفورماتیک اشاره کرد که همگی در تقویت شاخص مؤثر بوده‌اند.

نمادهای پربیننده در بورس شامل نماد بانک تجارت با قیمت 486 ریال، بانک ملت 6 هزار و 279 ریال، ماشین‌سازی اراک، سایپا، بانک اقتصاد نوین، قند ثابت خراسان، سرمایه‌گذاری سایپا و فولاد مبارکه بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران در پایان معاملات، شاخص کل 108 واحد افزایش یافته و به رقم 4 هزار و 931 واحد رسید.

ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از 283 تریلیون تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس بیش از 1.8 میلیارد سهام حق‌تقدم، اوراق مالی و اوراق تسهیلات مسکن در قالب 326 هزار نوبت معامله و به ارزش 1388 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نمادهای پربیننده مربوط به ذوب‌آهن اصفهان، صنایع کاغذ پارس، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان، توسعه و عمران استان کرمان، توسعه مولد نیروگاهی جهرم، کشاورزی و دامپروری بینالود و کارخانجات تبرک و نیز مبین‌وان کیش بوده‌اند.

امروز عمده نمادهای فرابورسی مانند پتروشیمی مارون، نیروی برق دماوند، سنگ‌آهن گهرزمین، مدیریت انرژی امید تابان هور، توسعه مولد نیروگاه جهرم، صنایع کاغذ پارس و بیمه کوثر همگی در تقویت شاخص فرابورس مؤثر بوده‌اند.

امروز در جریان معاملات، برخی از نمادهای بورسی با پیام ناظر متوقف شده، تعدادی از نمادها بازگشایی، برخی دچار وقفه معاملات شدند.

امروز نمادهای پست‌بانک ایران، نماد بیمه آسیا، نماد ایران‌ترانسفو متوقف شدند، همچنین نماد صنایع خاک چینی ایران و حق‌تقدم آن بازگشایی شد.

نماد پتروشیمی خارک با پیام ناظر بازگشایی شد.

در پیام دیگری، وقفه معاملات نماد سیمان خاش و همچنین نماد حق‌تقدم سایپا آذین و خود نماد سایپا آذین، نماد شرکت مهرکام پارس و شرکت نوش مازندران، شرکت کابل البرز دچار وقفه معاملات شدند. همچنین نماد قطعات فولادی، شرکت لیزینگ ایرانیان، نماد سرمایه‌گذاری پردیس، نوسازی و ساختمان تهران، داده‌پردازی ایران، تأمین سرمایه نوین بازگشایی شدند.

نماد سیمان شمال و حق‌تقدم مربوطه متوقف شدند.

حراج مجدد نمادهای سازه‌پویش و حق‌تقدم سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان روی داد.