وزیر راه و شهرسازی خبر داد
برای ۲ میلیون واحد مسکونی ۱۵ میلیون تن فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه صادر می شود

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه ۳۰ میلیون تن ظرفیت تولید فولاد کشور است که برای ۲ میلیون واحد مسکونی ۱۵ میلیون تن آن مورد استفاده قرار می گیرد و بقیه صادر می شود. در تولید مواد و مصالح ساختمانی در برخی زمینه ها در کشور رتبه سوم و چهارم و پنجم داریم و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

به گزارش” آوای صنعت ”، وی افزود: ساخت این تعداد مسکن تأثیرات مهمی در برنامه های اقتصادی کشور دارد، گفت: براساس برنامه ریزی ها هر سال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان معادل یک سوم بودجه کل کشور تسهیلات برای ساخت مسکن در اختیار خواهیم داشت و سقف تسهیلات برای هر استانی ابلاغ شده است.

رستم قاسمی، ظهر امروز (۲۷ آبان ماه)، در آیین کلنگ زنی ۱۷ هزار و ۴۳۰ واحدی نهضت جهش تولید مسکن در استان زنجان در پروژه زیتون، اظهار کرد: در پروژه های راه و شهرسازی ما مسئولیت های مختلفی داریم که از جمله آن می توان به بخش مسکن اشاره کرد.

وی یادآور شد: دولت از زمان آغاز فعالیت، برنامه قانون جهش تولید مسکن برای تولید ۴ میلیون مسکن در مدت چهار سال را در دستور کار قرار داده است. این در حالی است که بسیاری از تحلیل گران داخلی و خارجی باور ندارند که این تعداد مسکن در مدت چهار سال ساخته شود اما با توجه به تجربه ای که در گذشته از طرح هایی مثل مسکن مهر داریم این طرح قابل اجرا است.

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه ساخت این تعداد مسکن تأثیرات مهمی در برنامه های اقتصادی کشور دارد، تصریح کرد: بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در حوزه عمرانی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء را دارم و هزاران مسکن و هزاران کیلومتر راه و راه آهن و پروژه های کشور را در دوره مسئولیت اجرا کردم، بنابراین اجرای طرح جهش مسکن را عملی می دانیم.

این مسئول زمین، پرداخت تسهیلات، بخش های اجرایی، توانمندی های فنی و مهندسی کشور و تامین مواد و مصالح را از مولفه های مهم در پروژه های ساخت مسکن برشمرد و گفت: بخشی از قیمت زمین به مسکن اختصاص دارد و یکی از مولفه های ساخت مسکن، تامین زمین مجانی برای ۴ میلیون مسکن در شهرهای کشور است.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات راهبردی ما در جلسه دو روز گذشته شورای عالی مسکن به ایجاد بانک زمین اختصاص داشت تا از این طریق در شهرهای مختلف مساحت، موقعیت و کاربری زمین ها و امکان بارگذاری جمعیت در آن ها مشخص شود. همکاران در سازمان ملی زمین و مسکن شبانه روی در کشور کار کردند و در آخرین آمار امروز برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف کشور زمین آماده وجود دارد.

قاسمی با اشاره به اینکه سهم بخش روستایی از طرح جهش تولید مسکن یک میلیون واحد است، عنوان کرد: طبق توافق با بنیاد مسکن مشکلی در تامین زمین نداریم و طی دو سال اول باید ۵۰۰ هزار واحد آن ساخته شود و از ۳ میلیون واحد شهری نیز تا امروز برای ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، زمین پیش بینی شده است.

این مسئول با بیان اینکه قانون جهش تولید مسکن از حدود ۵۰ روز پیش به دولت ابلاغ شده است، ابراز کرد: این قانون پیش بینی کرده که در چه مدت باید زیرساخت ها فراهم شود و تا پایان امسال باید زمین برای ساخت این تعداد مسکن تعین تکلیف شود. همچنین طبق آخرین جلسه شورای عالی پول و اعتبار و براساس قانون جهش تولید مسکن، هر سال ۳۶۰ هزار میلیارد تومان معادل یک سوم بودجه کل کشور تسهیلات در اختیار خواهیم داشت و سقف تسهیلات برای هر استانی ابلاغ شده است.

وزیر راه و شهرسازی در مورد بحث ساخت و ساز اظهار کرد: در کشور ما ظرفیت های مختلفی برای ساخت وجود دارد و سال ها پیمانکاران بیکار بودند. توانمندی های فنی و مهندسی در استان وجود دارد و تاکید بر استفاده از ظرفیت های استانی است. ساخت ۲۰۰ هزار واحد با کد ملی روستاها توسط بنیاد مسکن شروع شده و در وزارتخانه پیشرفت پروژه ها را با توجه به زمان بندی مشخص شده، کنترل می کنیم.

وی با اشاره به اینکه در بخش مواد و مصالح نیز ظرفیت های خوبی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: بیش از ۷۰ میلیون تن ظرفیت تولید سالانه سیمان در کشور است و اگر ۲ میلیون واحد را هم زمان آغاز کنیم، حدود ۴۰ میلیون تن سیمان را برای احداث این واحدها اختصاص خواهیم داد و نیمی از آن مازاد بوده و می تواند در بخش صادرات مورد استفاده قرار گیرد.

قاسمی بیان کرد: در مورد خدمات و حمایت دولت در قانون جهش تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی اجازه داده شده که صندوق ملی مسکن را راه اندازی کند که از محل درآمد این صندوق برای بخش های زیرساختی و خدماتی مثل ساخت مدرسه، درمانگاه و پارک استفاده شود و کار تامین خدمات روبنایی همزمان با ساخت منازل مسکونی آغاز شود.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات معیشتی مردم بحث مسکن است و در بسیاری از شهری های بزرگ تصمیم داریم بیش از این تعداد مسکن بسازیم، گفت: سعی داریم قبل از تمام شدن احداث ۲ میلیون مسکن، اقدامات برای فاز دوم را آغاز کنیم. مسکن پیشران اشتغال و اقتصاد است و بسیاری از مشاغل و کارخانجات را فعال خواهد کرد. تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند و تقاضا داریم کسانی که تاکنون اقدام به ثبت نام نکرده اند هرچه سریع تر نانم نویسی کنند.

وزیر راه و شهرسازی به اختصاص ۱۵۰۰ میلیاردی به بخش غیرمسکن استان زنجان نیز اشاره کرد و افزود: در همین راستا ۸۰۰ میلیارد ریال برای توسعه راه آهن زنجان به قزوین، ۸۰ میلیارد برای تکمیل راه زنجان به تکاب و زنجان به بیجار و ۲۵۰ میلیارد برای ادامه دوبانده کردن پروژه سلطانیه، قیدار و کبودرآهنگ در نظر گرفته شده است.