با حضور وزیر صمت :
بهره‌برداری از واحد تولید جرم قلیایی در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه

خط تولید جرم‌های دیرگداز قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در کارخانه اکسید منیزیم سربیشه استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  رضا رحمانی روز شنبه در ادامه سفر یک روزه به خراسان جنوبی از کارخانه اکسید منیزیم سربیشه بازدید و این خط تولید را با حضور استاندار خرساان جنوبی و جمعی از مسئولان افتتاح کرد.

این واحد تولیدی سال ۱۳۷۲ با سرمایه‌گذاری سه میلیون دلار و ظرفیت تولید سالانه ۳۰ هزار تن محصول به بهره برداری رسید و اکنون سالانه ۷۵ هزار تن اکسید منیزیم تولید می‌کند.

تاکنون ۹۳۰ میلیارد ریال برای این طرح سرمایه‌گذاری و زمینه اشتغال ۳۸۶ نفر نیز به صورت مستقیم در این واحد فراهم شده است.

همچنین واحد تولیدی جرم‌های قلیایی شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور با ظرفیت تولید سالانه ۳۶ هزار تن امروز به بهره‌برداری رسید.

ظرفیت این کارخانه ۳۶ هزار تن در سال است و زمینه اشتغال ۵۰ نفر را به صورت مستقیم در شهرستان سربیشه ایجاد کرده و سرمایه‌گذاری ارزی و ریالی ایجاد این خط تولید از سوی بخش خصوصی انجام شده است.

جرم‌های نسوز قلیایی در دوره تولید آزمایشی خود در مدت بسیار کوتاهی مورد استقبال واحدهای تولید فولاد کشور قرار گرفته و نیاز آنان را به این ماده برطرف کرده است.

جرم‌های پاششی، کوبیدنی کوره قوس الکتریکی، پوشش تاندیش، ریختنی و پرکردنی، پنج نوع جرمی هستند که در این کارخانه به تولید می‌رسند و پروانه بهره‌برداری واحد اجرام نسوز کوره تیرماه امسال به نام شرکت تهیه و تولید مواد نسوز کشور صادر شده است.

استان خراسان جنوبی با داشتن ذخایر بزرگ منیزیت به قطب تولید اکسید منیزیم کشور تبدیل شده است.

صنایع بزرگ کشور از جمله صنایع سیمان، فولاد و ذوب فلزات مهمترین مصرف‌کنندگان محصولات این کارخانه هستند و مواد معدنی اولیه آن از بیش از ۱۴ محدوده معدنی در داخل و خارج از استان تامین می‌شود.

شهرستان سربیشه در ۶۰ کیلومتری بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت که امروز (شنبه) به همراه رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران وارد خراسان جنوبی شد همچنین واحد تولید پروفیل و در و پنجره یو پی وی سی و واحد تولید لوله پلی اتیلن را در شهرک صنعتی قاین افتتاح و از کارخانه فرآوری و بسته بندی تروند زعفران بازدید کرد.

بازدید از کارخانه کویر تایر و طرح توسعه آن، آغاز عملیات اجرایی طرح بازیافت کاغذ شرکت کاشی فرزاد و نشست با فعالان اقتصادی استان از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در سفر یک روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت است.

منبع:وزارت صنعت ، معدن و تجارت