با بحران کمبود سنگ آهن مواجه هستیم

کیوان جعفری‌ طهرانی کارشناس ارشد بازار فولاد و سنگ آهن در میزگرد تخصصی تعاملات دو حوزه فولاد و سنگ‌آهن، چالش‌ها و راهکارهای صادرات در دوره پسا ترامپ اظهار کرد: ما باید با نگاه به دنیا در حوزه اکتشاف و سنگ آهن از کشورهای موفق در این حوزه الگوبرداری کنیم.

به گزارش” آوای صنعت ”، وی افزود: برای حل مشکل سنگ‌آهن باید قیمت‌ها به قیمت‌های جهانی نزدیک شود.

به گفته‌ی جعفری‌طهرانی معدن هزینه‌های بسیار بالایی برای بخش‌های کوچک دارد و کار پرریسکی است.

کارشناس ارشد حوزه فولاد و سنگ آهن همچنین بیان کرد: ما به غیر از چادرملو که بزرگترین ذخایر هماتیت است در حوزه فرآوری هماتیت دارای مشکل هستیم.

وی درباره تامین سنگ اهن کم عیار در چین گفت: در سال ۲۰۲۰ چین ۸۶۶ میلیون تن کلوخه با عیار ۱۵ تا ۲۰ درصد تولید نمود. چین به اکتشاف سنگ آهن کم عیار نمی‌پردازد و با واردات نیازش را تامین می‌کند.

به گفته‌ی جعفری طهرانی پرعیارترین کنسانتره دنیا متعلق به چادرملو است.

وی خاطر نشان کرد: اعدداد و ارقام تولید فولاد با ذخایر ما هماهنگ نیست. ما باید ذخایر کشور را از عیار ۱۵ درصد به بالا ریکاوری کنیم. نباید طرح جامع فولاد را منوط به رفع تحریم‌ها تعریف کنیم.

کارشناس ارشد حوزه سنگ آهن و فولاد با بیان اینکه در حوزه سنگ آهن امکان واردات ما از کشور برزیل وجود ندارد، افزود: نزدیک‌ترین معادن سنگ آهن به کشور ما هند است که به علت افزایش تولید فولاد صادراتش را کاهش داده است. کشور دیگر مراکش است که ما ارتباط سیاسی با این کشور نداریم و در نهایت افغانستان خواهد ماند.