بازار نفت سال ۲۰۲۰ هم مازاد عرضه خواهد داشت

آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرد بازارهای نفت در ۲۰۲۰ با عرضه بیش از حد نفت روبه‌رو خواهند بود.

به گزارش ” آوای صنعت ”، مدیربخش امنیت و بازارهای انرژی آژانس بین المللی انرژی گفت انتظار می رود بازارهای نفت در 2020 به خاطر تقویت تولید و رشد ضعیف تقاضا با عرضه بیش از حد نفت مواجه باشند .

کیسوک ساداموری در نشست بین المللی انرژی در سنگاپور گفت:« در کل ما در 2020 یک بازار با عرضه بسیار خوب نفت را پیش‌بینی می‌کنیم» . وی اضافه کرد ما احتمالا شاهد عرضه بیش از حد نفت خواهیم بود مگر اینکه شرایط تغییر کند و تقاضا رشد قابل توجهی داشته باشد .

آژانس بین المللی انرژی که مقر آن در پاریس است، در آخرین گزارش ماهانه خود رشد تقاضای نفت را برای 2019و 2020 ، صد هزار بشکه در روز پیش بینی کرد .

آژانس بین المللی انرژی در این گزارش اعلام کرد انتظار می رود تقاضای نفت 1.2 میلیون بشکه در روز در 2020 رشد داشته باشد .

ساداموری گفت نگرانی های اقتصاد کلان جهان مانند جنگ تجاری چین و آمریکا و مسائل مربوط به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، بر دورنمای بازار نفت سایه انداخته اند .

سازمان کشورهای صادر کننده نفت و سایر تولیدکنندگان از جمله روسیه از اول ژانویه 2019 طی قراردادی 1.2 میلیون بشکه در روز از تولید نفت را کاهش داده اند تا از بازار حمایت کنند .

ولی عرضه نفت در سال جاری به خاطر رونق نفت شیل آمریکا افزایش یافته است، برزیل و نروژ هم سال آینده نفت بیشتری تولید می کنند.

وی گفت در بحبوحه رشد ضعیف اقتصاد در نیمه اول سال جاری و کندتر شدن بیش از حد رشد تقاضای هند، تقاضا در 2019 ضعیف بوده است . عربستان سعودی در سپتامبر مجبور شد نیمی از تولید نفت خود را پس از حمله پهپادها به تاسیسات نفتی آن کاهش دهد. این اتفاق 5.7 میلیون بشکه از تولید نفت این کشور معادل 5 درصد تولید روزانه نفت جهان را تحت تاثیر قرار داد .

ساداموری گفت در حالی که نگرانی هایی در مورد امنیت عرضه پس از حمله به عربستان وجود داشت، بازگشت عربستان به ظرفیت کامل تولید شگفت‌انگیز بود. وی به مشتریان عربستان در سراسر جهان اطمینان داد و تاکید کرد که ثبات بازارهای نفت جهان حفظ خواهد شد .

منبع:سی ان بی سی