امین ابراهیمی مدیرعامل فولاد خوزستان در مجمع عمومی عادی سالیانه

عوامل کلیدی موفقیت در صنعت فولاد شامل عوامل و پارامترهای مختلفی چون تامین مواد اولیه بحث فناوری‌های نوین، ظرفیت اقتصادی و یکپارچگی در طول زنجیره است.

به گزارش” آوای صنعت ”، در سال گذشته ۳۹.۴۰۰ میلیون تن ظرفیت شمش فولادی تولید شده است که از این میزان ۳۷.۲ به صورت احیا مستقیم بوده است.

با توجه به کسری ظرفیت در بالادست و کمبود کنسانتره و سنگ‌آهن در موازنه زنجیره صنعت، سرمایه‌گذاری و اختصاص معدن و تضمین مواد اولیه اولویت حیاتی جهت تداوم کسب و کار می‌باشد.

در سال ۱۴۰۴ فولاد نقش مهمی در GDP کشور ایفا خواهد کرد.

در حال حاضر ظرفیت تولید فولاد کشور ۳۹ میلیون تن است و برای رسیدن به این میزان تولید در آهن اسفنجی، کنسانتره و سنگ آهن کسری داریم.

اکثر تولیدکنندگان سنگ‌آهن به سمت فولادسازی رفته‌ و در مقابل تولیدکنندگان فولاد نیز معدن در اختیار گرفته‌اند. بنابراین یکی از چالش‌های آتی ما در سنوات آتی بحث تامین ماده اولیه و سنگ آهن خواهد بود.

دسترسی اقتصادی به منابع انرژی همچون برق گاز مورد نیاز جهت تولید شنش فولادی و محصولات نهایی، سهولت دسترسی به آب مورد نیاز جهت تولید شمش فولادی و محصولات نهایی، وجود تجارب و دانش فنی مناسب و مرتبط با صنعت فولاد در استان، اسکله اختصاصی شرکت و بنادر اختصاصی و تجاری حوزه بندر امام خمینی، آبادان و خرمشهر و همجواری استان خوزستان با بازارهای صادراتی منطقه از جمله فرصت‌های پیش‌‌روی صنعت فولاد در استان خوزستان است.

از جمله محدودیت‌های پیش‌روی صنعت فولاد در استان خوزستان شامل محدودیت‌های ناشی از زیرساخت‌های حمل و نقل زمینی، خصوصا خطوط و ناوگان ریلی، خطوط انتقال انرژی الکتریکی و عدم پایداری در شرایط آب و هوایی، کیفیت گاز طبیعی مورد نیاز فرآیند احیا مستقیم بر اساس استاندارد مربوطه و توسعه فولادسازی‌ها در مرکز کشور و تامین سنگ آهن مورد نیاز شرکت‌های استان می‌باشد.

شرکت فولاد خوزستان اولین تولیدکننده فولاد خام به روش کوره قوس الکتریکی و بزرگ‌ترین عرضه‌کننده فولاد خام (بلوم، بیلت و اسلب) در کشور است.

گروه فولاد خوزستان شامل شرکت فولاد خوزستان، صنعت فولاد شادگان، صنعتی معدنی توسعه فراگیر سناباد و پیشگامان توسعه صنعتی و معدنی ایساتیس می‌باشد.

این شرکت در سال گذشته ۱،۴۷۷ هزار تن اسلب و ۲،۳۰۶ هزار تن بلوم و بیلت تولید کرده است.

فروش داخلی شرکت در سال گذشته ۵۸ درصد و فروش صادراتی ۴۲ درصد بوده است.

اهم دستاوردهای این شرکت در سال ۹۹ شامل تولید ۳ میلیون و ۷۸۳ هزار تن شمش فولادی، تولید ۵ میلیون تن و ۷۶۱ هزار تن گندله سنگ‌اهن، تولید ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، ثبت رکوردهای روزانه و ماهانه تولید، فروش ۳ میلیون و ۶۰۴ هزار تن محصول اصلی در بازار داخلی و صادراتی و صادرات ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصولات اصلی است. همچنین اجرای پروژه‌های توسعه‌ای، بهینه‌سازی و زیست محیطی و طرح حمایت از مناطق محروم و کمتر توسعه یافته از دیگر دستاوردهای این شرکت در سال گذشته است.

تولید ۳،۸۰۰،۰۰۰تن شمش فولادی، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و متوازن‌سازی خطوط تولیدی، به ظرفیت کامل رساندن کارخانه احیا مستقیم فولاد شادگان و تکمیل پروژه فولادسازی، تکمیل زیرساخت‌های لازم برای تولید ۵ میلیون تن کنسانتره در شرکت توسعه فراگیر سناباد، پیشرفت پروژه احداث مگامدول احیا مستقیم (زمزم ۳) به میزان ۳۱ درصد، ارتقا بهره‌وری نیروی انسانی، کاهش حوادث و بهبود شاخص‌های زیست محیطی و بهداشت حرفه‌ای و … می‌باشد.

تا سال ۱۴۱۰ قصد داریم به تولید ۱۳.۷ میلیون تن فولاد دست یابیم که به این ترتیب سهم ۲۵ درصدی در تولید فولاد کشور خواهیم داشت.

مهم‌ترین چالش پیش روی فولاد خوزستان تامین کنسانتره سنگ‌آهن، تولید محصولات میانی و عدم تولید محصولات نهایی، تامین مالی و تضامین اجرای طرح‌های توسعه‌ای، عدم حمایت از صادرات، محدودیت‌های بین‌المللی و انتقال ارز حاصل از صادرات هستند. برای رفع چالش‌ها قصد داریم معدن و نیز شرکت فولاد اکسین را در اختیار بگیریم.