امضای تفاهم‌نامه کنترل آب‌دهی چاه‌های تولیدی نفت فلات قاره با یک شرکت داخلی

با هدف کاهش آب‌دهی چاه های تولیدی شرکت نفت فلات قاره ایران، تفاهم‌نامه کنترل آب‌دهی چاه‌های تولیدی این شرکت با یک شرکت داخلی منعقد شد.

به گزارش ” آوای صنعت ”،   با امضای تفاهم‌نامه بین شرکت نفت فلات قاره ایران و یک شرکت داخلی، آب‌دهی چاه‌های تولیدی این شرکت با استفاده از فن‌آوری تزریق ژل پلیمری کاهش می‌یابد.

بر اساس توافق اولیه به عمل آمده، پس از دریافت و بررسی پیشنهاد فنی– مالی پیمانکار و در صورت تایید پیشنهاد و انعقاد قرارداد، انجام مطالعات پایه، شبیه‌سازی، مطالعات آزمایشگاهی، تامین ماده ژل پلیمری و نظارت بر اجرای عملیات با همکاری پیمانکار بالادستی مورد تایید کارفرما بر عهده شرکت زیما توسعه پارسیان کیش و تامین لجستیک و اجرای عملیات بر عهده شرکت نفت فلات قاره ایران خواهد بود.

درهمین راستا، این شرکت آمادگی خود را به منظور مشارکت در عملیات کنترل آب‌دهی یک حلقه از چاه‌های تولیدی شرکت نفت فلات قاره ایران با استفاده از ژل پلیمری و در قالب قراردادی No Cure-No Pay و ضمانت ماندگاری ماده یادشده در شرایط مخزن برای حداقل ۶ ماه اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، پس از بررسی تجارب مطالعاتی و آزمایشگاهی شرکت متقاضی، در کمیته ازدیاد برداشت مهندسی نفت شرکت نفت فلات قاره ایران، قرارداد مربوط به همکاری و محرمانگی اطلاعات به منظور تبادل داده، انجام مطالعات امکان‌سنجی، انتخاب چاه و ارائه پیشنهاد فنی-مالی توسط پیمانکار بین شرکت‌های نفت فلات قاره ایران و زیما توسعه پارسیان کیش به امضا رسید. این قرارداد در این مرحله هیچ‌گونه تعهد مالی برای شرکت در بر نخواهد داشت.

کمیته ازدیاد برداشت مهندسی نفت شرکت نفت فلات قاره ایران که متشکل از نمایندگان ادارات زیرمجموعه مدیریت امور فنی و پژوهش و فناوری است، استفاده از توانمندی دیگر سایر شرکت‌های داخلی و خارجی صاحب فن‌آوری همچون پژوهشگاه صنعت نفت، خدمات فنی میادین آسماری، نوران انرژی، دانشگاه خوارزمی، پترولیماک تات و چند شرکت بین المللی در زمینه روش‌های مختلف ازدیاد برداشت چاه‌محور از قبیل کنترل آبدهی به روش‌های شیمیایی و مکانیکی، انگیزش چاه‌ها، تزریق ردیاب و … را نیز در دستور کار خود قرار داده و پیگیری می‌کند.

استفاده از فن‌آوری تزریق ژل پلیمری در نواحی منتخب چاه که برش آب تولیدی بالا دارند، موجب کاهش تراوایی نسبی فاز آب در برابر نفت شده و با ایجاد محدودیت در برابر جریان آب، تولید آن در چاه‌ها را کاهش می‌دهد.

منبع:شرکت نفت فلات قاره