اقدام وزیر صمت در جهت افزایش قیمت تعرفه صادراتی مواد معدنی شتاب زده و غیرکارشناسی است/ مجلس شورای اسلامی لازم است بعد نظارتی اش را افزایش دهد

سید علیرضا بنی هاشمی ریئس خانه صنعتکاران ایران به تشریح نامه رزم‌حسینی وزیر صمت در رابطه با افزایش قیمت عوارض صادراتی مواد معدنی پرداخت و بیان کرد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای پایانی دولت طی نامه‌ای در تاریخ ۵ مردادماه به معاون اول ریاست جمهوری پیشنهاد افزایش عوارض صادراتی برای مواد معدنی داده است.

به گزارش” آوای صنعت ”، بنی هاشمی گفت: در ارتباط با این نامه نکات ابهام متعددی وجود دارد. براساس قانون برنامه ششم توسعه تعیین قیمت عوارض صادراتی و وارداتی برعهده مجلس شورای اسلامی است. وی افزود: در روزهای پایانی دولت لازم است مجلس جایگاه نظارتی خویش را بر بخش های مختلف دولت دقیق تر نماید تا مجموعه های مختلف با سلامت کامل تحویل دولت بعد داده شود.

ریئس خانه صنعتکاران ایران وضعیت کشور در شرایط فعلی را حساس دانست و بیان کرد: وضع عوارض صادراتی جدید در روزهای پایانی دولت توسط وزیر محترم صمت، شتاب زده و بدون کارشناسی بنظر میرسد که این امر می تواند ضربات جبران ناپذیری به صنایع کوچک و خصوصی بزند. همچنین این امر باعث ایجاد رانت های غیرقانونی برای عهده ای خاص می شود.

وی در پایان بیان کرد: اقدام به افزایش وضع عوارض صادراتی جدید بر برخی کالاهای معدنی مانند سنگ آهن و سرب در این مقطع زمانی عجیب و فراقانونی است و باید با شدت با آن برخورد کرد.