افزایش ۱۲.۷ درصدی واردات نفت هند در ماه نوامبر

واردات نفت هند در ماه نوامبر ۱۲.۷ درصد افزایش یافته و به ۱۹.۱۷ میلیون تن معادل ۴.۷ میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین افزایش سالانه از ماه آوریل است.

به گزارش ” آوای صنعت ”، واردات نفت هند در ماه نوامبر با بیشترین سرعت طی 7 ماه گذشته رشد داشت در حالی که صادرات‌گازوئیل بیشترین افزایش را در دو سال گذشته داشت که نشان دهنده فعالیت بیشتر پالایشگاه ها در بحبوحه کاهش تقاضای داخلی برای بنزین به خاطر کند شدن اقتصاد است.

  اطلاعات اولیه  وزارت نفت هند نشان می‌دهد واردات نفت این کشور در ماه نوامبر 12.7 درصد افزایش یافته و به 19.17 میلیون تن معادل 4.7 میلیون بشکه در روز رسیده که بیشترین افزایش سالانه از ماه آوریل است.

 طبق این گزارش، برخی از پالایشگاه ها به خاطر پروژه های ارتقاء کیفیت سوخت در حال بهسازی بودند که همین امر باعث کاهش واردات در ماههای قبل شده بود. حالا تمام آن پالایشگاه ها دوباره به تولید بازگشته اند.

هند، سومین وارد کننده و مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا، اول آوریل 2020 را به عنوان مبدأ تبعیت از استاندارد یورو 6 در نظر گرفته تا آلایندگی کربن خود را کاهش دهد.

 تقاضای نفت هند به خاطر کند شدن اقتصاد، بسته شدن پالایشگاه‌ها به منظور تعمیرات و نگهداری و ارتقاء سوخت، در بیشتر روزهای سال کاهش یافته بود. اقتصاد هند در سه ماهه سوم سال میلادی جاری با کندترین سرعت طی 6 سال گذشته رشد کرد.

 پالایشگاه های هند تولید گازوئیل را افزایش داده اند و انتظار افزایش تقاضا برای سوخت را پس از اجرایی شدن قوانین جدید سوخت دریایی از ژانویه 2020 دارند. ولی متاسفانه تقاضای داخلی روبه رشد نیست.

 تقاضای گازوئیل که مستقیماً با فعالیت صنعتی در ارتباط است در اکثر روزهای سال کند بوده و تحت تاثیر فصل طولانی بارندگیهای مونسون و کاهش فعالیت صنعتی قرار گرفته است.

تحلیلگران انتظار دارند تقاضای گازوئیل در هند تا نیمه دوم 2020 همین طور پایین باقی بماند.

کل تولید صنعتی هند برای دومین ماه پیاپی کاهش یافته که از زمان رکود جهانی در 2008 بی‌سابقه است. تقاضای برق هم برای چهارمین ماه پیاپی پایین آمده است.

هند پیش بینی رشد تقاضای سوخت را در سال مالی جاری به پایین ترین حد 6 ساله 1.3 درصد رسانده است. انتظار می‌رود فروش داخلی گازوئیل 0.9 درصد رشد داشته باشد که پایین ترین حد طی 5 سال گذشته است.

 صادرات سوخت پالایش 16.4 درصد در نوامبر افزایش یافت. صادرات گازوئیل 41 درصد بالا رفت که بیشترین افزایش از ژانویه 2018 بود.

 واردات محصولات پالایشی 45.4 درصد در نوامبر نسبت به سال گذشته افزایش داشت و به 3.29 میلیون تن رسید که دلیل اصلی آن افزایش واردات گاز پخت و پز و نفت سوخت بود.

منبع:ایکانامیک تایمز