اشتغال گردشگری در مازندران رشد ۱۰ درصدی داشت

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی مازندران از اشتغال مستقیم ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان خبر داد و گفت که این تعداد نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ درصدی دارد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،   سیف‌الله فرزانه روز دوشنبه افزود: این تعداد اشتغال مربوط به تاسیسات رسمی گردشگری همچون شهرهای بازی ، هتل ها ، بوم گردی ها و مجموعه های گردشگری تفریحی می شود.

وی افزایش اشتغال یک هزار و ۲۳۰ نفری در سال جاری را مربوط به بهره برداری از تاسیسات گردشگری استان در سال گذشته دانست و گفت: این میزان جزء اشتغال پایدار محسوب می شود و از کمترین ریسک برخوردار است

مدیرکل میراث فرهنگی همچنین از ایجاد حدود یکهزار شغل جدید گردشگری در سال جاری خبر داد و افزود که این مشاغل هم بیشتر در بخش بوم گردی و واحدهای پذیرایی هستند.

 وی با اشاره به احداث و بهره برداری ۵۳ واحد بوم گردی در سال ۹۷ ، گفت: در نیمه اول امسال هم ۴۰ واحد بومگردی در استان بهره برداری شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد دو برابری دارد.

فرزانه میزان اشتغال غیر مستقیم در بخش گردشگری را چهار برابر اشتغال مستقیم برآورد کرد و گفت: تمامی طرح های گردشگری به صورت مستمر پایش شده و وضعیت اشتغال آنها مداوم بررسی می شود.

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت ۹۰۰میلیارد ریالی

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به اینکه حمایت دولت از توسعه گردشگری استان بدون توقف بوده است ، گفت : در سال ۹۷ و ۶ ماهه نخست امسال حدود ۹۰۰ میلیارد ریال به پروژه های گردشگری تسهیلات ارزان قیمت اعطا شد.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی دولت در بخش گردشگری هیچ محدودیتی برای دریافت تسهیلات در بخش گردشگری نیست و دولت از پروژه‌های حوزه گردشگری حمایت کامل خواهد کرد.

فرزانه توضیح داد: حمایت دولت برای پرداخت تسهیلات به معنای بی حساب و کتابی در اعطای تسهیلات نیست ، زیرا نخست تسهیلات بر مبنای طرح‌های ارائه شده در حوزه گردشگری اختصاص می یابد و دوم اینکه تمامی طرح‌های ارائه شده حتما باید توجیه اقتصادی داشته باشند که از سوی کارشناسان میراث فرهنگی مورد تایید قرار گیرند.

وی از صدور ۱۳۵ موافقت اصولی در سال ۹۷ با پیش بینی حجم سرمایه گذاری ۸ هزار و ۸۲۱ میلیارد ریال و همچینین صدور ۶۰ موافقت اصولی با پیش بینی حجم سرمایه گذاری ۱۶ هزار و ۴۹۵ میلیارد ریال در شش ماهه نخست سال جاری خبر داد و افزود: تمامی این پروژه ها یا فعال هستند و یا در حال تامین اعتبار و هیچکدام متوقف نیستند.

فرزانه همچنین اعلام کرد که در حال حاضر  ۱۷۲ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۲۴۵ هزار میلیارد ریال در حال ساخت می باشد که با تکمیل این پروژه ها برای ۱۵ هزار و ۷۰۰نفر اشغال مستقیم ایجاد خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران از شناسایی یک سرمایه گذار خارجی و معرفی به مرکز خدمات سرمایه گذاری درسال ۹۷ خبرداد و افزود: ۲۹ فرصت سرمایه گذاری جهت جذب سرمایه گذارخارجی به این مرکز معرفی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *