از سرگیری عرضه سیمان در بورس کالا از فردا

با اعلام شرکت بورس کالای ایران، سیمان از فردا با پیش دریافت 100 درصدی در بورس کالا عرضه می شود.

به گزارش” آوای صنعت ”، طبق اعلام شرکت بورس کالای ایران، از فردا سیمان دوباره در بورس کالا عرضه خواهد شد و میزان پیش دریافت برای خرید این محصول به صورت 100 درصدی صورت خواهد بود.

این موضوع به شرکت های کارگزاری ابلاغ شده و تا اطلاع ثانوی قابل اجرا است.

بازار سیمان این روزها در حالی دستخوش قیمت گذاری نجومی و عرضه چند برابر قیمت مصوب است که شاهد کشمکش بخش های مختلف بر سر عرضه یا عدم عرضه این محصول در بورس کالا هستیم. در این میان برخی شایعات نیز مبنی بر توقف عرضه سیمان در بورس مطرح شده بود.

در عین حال، وزارت صنعت خواستار توقف عرضه این محصول در بورس شده بود که ابلاغیه امروز بورس کالا نشان دهنده پاسخ منفی به این درخواست است.

فرهاد رحمانی، معاون دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صنعت در این مورد گفته بود: وزیر صنعت مخالف عرضه سیمان در بورس کالا است زیرا معتقد است ساز و کار این کار فراهم نشده است، از جمله اینکه موجودی کافی، خریدار، مصرف کننده خرد و پروژه های ملی باید مدنظر قرار می گرفت و البته به نظر من بخشی از افزایش قیمت سیمان به دلیل عرضه در بورس کالا است.

به گفته وی، دولت یارانه انرژی به صنعت سیمان می دهد تا این محصول با قیمت مناسب به دست مردم برسد. قیمت تمام شده هر تن سیمان 190 تا 240 هزار تومان برآورد شده که با توجه به سود 30 درصدی قیمت سیمان محاسبه شده است و هر تن سیمان فله ای 308 هزار تومان و سیمان پاکتی 430 هزار تومان برآورد شده است و به واحدهای تولید سیمان اعلام کرده اند که بر اساس این قیمت عرضه کنند.

برخی کاربران با ثبت سوژه ای با عنوان «نظارت بر افزایش قیمت صد درصدی سیمان» عنوان کردند که باید هر چه سریعتر بر قیمت گذاری سیمان نظارت شود و این کار از روش دستوری خارج و به روش معامله در بورس کالا محدود شود.