ارتباط چهره به چهره در وزارت تعاون به حداقل می رسد

مدیرکل تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: با راه اندازی سامانه هوشمند و انجام امور از این طریق، ارتباط چهره به چهره و احتمال فساد در این نهاد به حداقل می رسد.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”،  یعقوب رستمی روز پنجشنبه در جشنواره تجلیل از تعاونی های برتر لرستان افزود: مقدمات راه اندازی سامانه فراهم و به هیات دولت ارسال شده که در صورت تایید نهایی، با انجام این مهم بسیاری امور از طریق مراجعات حضوری کاهش می یابد.

وی اظهار داشت: امضاهای طلایی، مراودات خارج از چارچوب قانون و جابجایی برخی پول‌ها در مراجعات حضوری شکل می گیرد که سامانه هوشمند به کاهش و حذف این موارد کمک خواهد کرد.

وی شفاف سازی را از اولویت های مهم وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی برشمرد و تصریح کرد: سومدیریت و یا سواستفاده از موقعیت در برخی تعاونی ها موجب سرشکستگی شده که بر همین اساس طراحی سامانه هوشمند از حدود یکسال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.

رستمی افزود: در هماهنگی های انجام شده با نهادها و وزارتخانه های مرتبط نیز این سامانه تقویت خواهد شد و حتی امکان انجام فعالیت های مربوط به ثبت از این طریق فراهم می شود تا مراجعه به ادارات تعاون به پنج تا ۱۰ درصد کاهش یابد.

وی اظهار داشت: هرفرد به طور متوسط برای ایجاد تعاونی ۱۱ بار به ادارات دولتی مراجعه دارد که با راه اندازی سامانه هوشمند تقریبا به صفر می رسد.

مدیرکل تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اضافه کرد: تعاونی ها تجمیع آورده های خرد و سرگردان هستند که باید منجر به فعالیت اقتصادی و درآمدزایی شوند که چنانچه هیات مدیره آنها عملکرد ضعیف داشته و یا فاقد سواد مدیریتی باشد این هدف محقق نخواهد شد.

رستمی با تاکید بر راه اندازی اتاق و اتحادیه های تعاون در شهرستان ها گفت: علاوه بر تجمعی سرمایه ریالی، افکار و دانش اعضا نیز باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد.

وی همچنین افزود: سال گذشته ۲۱۶ میلیون تومان برای حسابرسی در کل کشور به وزارت تعاون اختصاص یافت که این رقم ناچیز امسال به ۱۱ میلیارد تومان افزایش یافته و طی ۲ مرحله به استان ها اعلام شده است.

وی ادامه داد: امسال ۲۶ هزار تعاونی برای حضور در جشنواره تعاونی های برتر کشور نام نویسی کردند که یکهزار و ۶۰۰ تعاونی موفق به کسب امتیاز ملی و از این تعداد ۲۷ واحد به عنوان برتر انتخاب شدند.

رستمی تصریح کرد: لرستان از نظر میزان مشارکت در این دوره استان سوم است که با توجه به مشکلات خاص امسال به ویژه سیل و تبعات اقتصادی آن، می توان جایگاه نخست را به آن اختصاص داد.

در این مراسم از ۲۴ تعاونی برتر لرستان در ۲۵ گرایش مختلف تجلیل شد.

اکنون ۲ هزار و ۸۰۰ تعاونی با حدود ۲۸ هزار نفر اشتغالزایی در لرستان فعال هستند.