احتمال واکسیناسیون زیر ۶۰ ساله‌ها تا ۲ هفته آینده

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ درباره وضعیت بازگشایی مدارس و زمان شروع واکسیناسیون سنین زیر ۶۰ سال توضیح داد.

به گزارش” آوای صنعت ”، دکتر عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ درباره نظر وزارت بهداشت در زمینه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید گفت: در حال حاضر دو ماه به فصل مدارس باقی مانده است و هنوز اظهارنظر در این باره زود است. به خصوص اینکه دولت جدید هم خواهد آمد و ممکن است تصمیمات جدید گرفته شود، اما به نظر می‌آید با شرایطی که اکنون وجود دارد، فعلا بهتر است که درباره بازگشایی مدارس صحبتی نکنیم.

او افزود: اگر روند واکسیناسیون رو به جلو باشد، ان‌شاءالله بتوان برای بازگشایی مدارس تصمیم گرفت تا هم پیک پنجم را کنترل کرده و هم واکسیناسیون را افزایش دهیم.

احتمال آغاز واکسیناسیون افراد زیر ۶۰ سال تا دو هفته آینده

عابدینی درباره ادامه وضعیت واکسیناسیون بعد از کامل شدن واکسیناسیون سنین ۶۰ سال به بالا گفت: قطعا گروه‌های سنی بر اساس سند ملی واکسیناسیون ادامه می‌یابد. در عین حال اگر تعداد واکسنی که قرار است وارد شود و تولید داخلی‌مان هم به حداکثر برسد، قطعا مشاغل حساس و پرخطر نیز جزو گزینه‌های واکسیناسیون هستند. به خصوص درباره مدارس، معلمان و مشاغل پرخطر و … به نظر می‌رسد از نظر تعدا واکسن در شرایطی باشیم که بتوانیم دو گروه را پیش بریم.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ ادامه داد: طبق سند واکسیناسیون ما گروه‌های سنی را پیش می‌بریم. البته در حال حاضر در دو سه استان افراد بالای ۵۰ سال را هم واکسینه می‌کنند.

او درباره زمان اتمام واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال بیان کرد: این موضوع به میزان واکسنی که تامین می‌شود و واکسیناسیونی که انجام می‌شود، بستگی دارد که اگر به همین منوال پیش رود، فکر می‌کنم می‌توانیم تا ۲ هفته دیگر زیر ۶۰ سال را هم آغاز کنیم.

آخرین وضعیت تولید واکسن‌های برکت و پاستوکووک

عابدینی درباره وضعیت خط تولید واکسن برکت نیز گفت: طبق مواردی که برکت به کمیته علمی گزارش می‌دهد، هیچ گزارشی از ایجاد مشکل در خط تولید ارائه نشده و روند تولید در جریان است.

وی درباره وضعیت واکسن پاستوکووک نیز توضیح داد: مجوز مصرف اضطراری واکسن پاستوکووک در ایران صادر شد. طبق قانون برای همه واکسن‌هایی که می‌توانند در فاز سوم گزارش متوسط داشته و اعلام کنند که کارایی خوبی دارند که پاستوکووک هم همین‌طور بود، بر اساس فاز سوم که در کوبا انجام شد، مجوزش را گرفت و اکنون می‌تواند در ایران تولید شود و فکر می‌کنم بتواند به زودی ۵۰۰ هزار دوز واکسن را به سیستم واکسیناسیون اضافه کند.

منبع: ایسنا