آژیر خطر در معادن مازندران؛ کارگران مشغول کار هستند

بیش از سه هزار کارگر در معادن ناایمن مازندران کار می کنند می کنند و هر لحظه خطر بروز حادثه ای نظیر یورت و طرزه جان آنان را تهدید می کند.

به گزارش” آوای صنعت ”، از مجموع ۲۵۰ معدن استان مازندران، ۵۰ معدن زغال سنگ بوده که تنها ۳۲ معدن فعال و بیشتر این معادن ناایمن و خطرزا هستند.

از مجموع کارگران معادن هزار و ۵۰۰ نفر در تونل های زغال سنگ و در اعماق زمین کار می کنند و بیشتر این معادن غیرایمن و غیراستاندارد هستند و هر لحظه احتمال بروز حوادثی نظیر یورت و طرزه وجود دارد.

ارتقای دانش ایمنی، آشنایی با مبانی ایمنی، افزایش تمرکز در کارگاه های پرخطر، کاهش خطرات ناشی از حوادث از جمله الزامی است که در فعالیت های معدنکاری باید مورد توجه قرار گیرد. در حال حاضر ۵۰ معدن زغال سنگ در استان دارای مجوز هستند و ایمنی ان معادن مطالبه کارگران و مردم مناطق مختلف مازندران است تا از تکرار حوادثی نظیر یورت و طرزه جلوگیری شود.

جعفر خطی مسئول شورای هماهنگی بیمه در مازندران با بیان اینکه بیمه مسئولیت در گذشته نه چندان دور مورد توجه قرار نمی گیرد، افزود: مسئولیت کارفرما برابر اشخاص ثالث و کارگران از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت کار معدنکاری و ضرورت تأمین ایمنی در این واحدها یادآور شد: ۶۰ درصد کارفرمایان دارای بیمه مسئولت هستند و استقبال واحدهای معدنی از این نوع بیمه ها بیشتر است و به دلیل حساسیت کار معدن، تقاضا برای بیمه مسئولیت وجود دارد.

وی با عنوان اینکه در بیمه مسئولیت حوزه معدن پنج نوع خدمت مورد توجه قرار می گیرد، تصریح کرد: باید به مسئولیت بیمه ای در واحدهای معدنی توجه ویژه ای کرد.

معادن مازندران ناایمن هستند

غیرایمن بودن معادن مازندران و فعالیت شمار قابل توجهی در این واحدها، ضرورت توجه به ایمنی کارگاه ها را در این واحدهای پرخطر الزامی می سازد، مجتبی مرتضوی رئیس سازمان نظام مهندسی معادن مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت ایمنی معادن استان افزود: باتوجه به خطرزا بودن معادن زغال سنگ متأسفانه با مشکل عدم ایمنی در این معادن روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه وضعیت معادن استان خوب نیست، گفت: متأسفانه وقتی اتفاقی رخ می دهد مسئولان و دستاندرکاران تلاش می کنند به اقداماتی دست زنند و پس از مدتی فراموش می شود.

وی با عنوان اینکه متولی معدن سازمان صمت است، تصریح کرد: با اینکه معادن روباز وزیرزمینی وضعیت ایمنی خوبی ندارند و توسط مسئولان فنی وایمنی، اعلام خطر شده است.

مرتضوی با اظهار اینکه اقدامات لازم طبق آئین نامه ها برای ایمنی معادن صورت نمی گیرد، گفت: باید بخشی از درآمد معادن صرف ایمنی شود و بروز حادثه دلخراشی می تواند فاجعه ایجاد کند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معادن مازندران با عنوان اینکه نشانه های بروز حوادثی نظیر یورت و طرزه دیده می شود، گفت: در برخی معادن کارگران زیادی مشغول کار هستند و وضعیت نگران کننده است.

بازرسی از معادن پرخطر برای کاهش حوادث از جمله برنامه های راهبردی اداره تعاون به شمار می رود و کامران اصغری مدیرکل تعاون مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تشدید بازرسی ها توسط بازرسان از معادن اظهار داشت: اقدامات صورت گرفته و بازرسی ها منجر به کاهش ۵۰ درصدی بروز حوادث شده است.

وی با تاکید بر توجه به موازین ایمنی در معادن افزود: وضعیت گازسنجی، ایمنی تونل ها، نحوه هوادهی از جمله مسائلی است که در معادن باید مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد تا از بروز حوادث جلوگیری شود.

وضعیت گازرسنجی، ایمنی تونل ها، نحوه هوادهی از جمله مسائلی است که در معادن باید مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد تا از بروز حوادث جلوگیری شود

در حال حاضر ظرفیت استخراج معادن مازندران ۲۲.۵ میلیون تن بوده که سهم ذغال سنگ از آن ۷۵۰ هزار تن است، فعال سازی معادن راکد و ایمنی آن جزو برنامه ها در مازندران قرار دارد. حسینقلی قوانلو رئیس سازمان صمت مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه معادن استان تجهیز و نوسازی می شود، افزود: در حال حاضر حدود سه هزار نفر در ۱۰۵ واحد معدنی فعال استان مشغول کار و فعالیت هستند.

وی با تاکید بر رفع موانع فراروی بخش معدن و تولید اظهار داشت: ایمنی معادن مسئله مهمی است و باید برای پیشگیری از حوادث به ایمن سازی و ارتقای آن توجه اساسی کرد.

از مجموع معادن زغال سنگ، پنج واحد معدنی در سوادکوه فعالیت دارند که جزو بزرگترین معادن استان به شمار می روند و بیش از هزار نفر در آن مشغول به کار هستند. طرح توسعه و ایمن سازی این معادن با حضور سرمایه گذاران در این معادن آغاز شده است.