آلودگی نفتی در برزیل منشا نامشخصی دارد

در سه ماه گذشته لکه‌های نفت خام بیش از ۴۴۰۰ کیلومتر از خطوط ساحلی برزیل، مانگروها و صخره‌ها را که شدیدترین مورد نشتی نفت در تاریخ این کشور به حساب می‌آید، آلوده کرده است.

به گزارش ” آوای صنعت ”، تاریخ دقیق رسیدن لکه‌های نفتی به سواحل برزیل مشخص نیست اما در گزارش‌های دولتی به ۳۰ اوت اشاره شده است. تا هجدهم ماه جاری میلادی (دسامبر) این لکه‌های نفتی بیش از ۹۵۰ منطقه ساحلی از جمله مشهورترین ساحل‌های این کشور را آلوده کرده است.

به گفته مقامات برزیل، حدود ۵۰۰۰ تن نفت از مناطق آلوده جمع‌آوری شده اما همچنان مناطق جدیدی تحت تاثیر این آلودگی قرار می‌گیرند.

تست‌های آزمایشگاهی نیروی دریایی برزیل حاکی از آن است که لکه‌های نفتی موجود در سواحل این کشور از ویژگی‌هایی مشابه با نفت خام ونزوئلا برخوردار است. هرچند کاراکاس و شرکت نفت PDVSA هر گونه نقش خود را در این حادثه نشتی نفت انکار کرده‌اند.

به رغم شناسایی مشخصه‌های لکه نفتی، مقامات و کارشناسان قادر به شناسایی منشا این حادثه نیستند. تئوری تایید نشده‌ای مطرح شده که از احتمال نشت نفت هنگام جابجا کردن آن بین کشتی‌ها در دریا حکایت دارد.

ردیابی این لکه نفتی بسیار سخت است زیرا غلیظ بوده و شناور نیست. همچنین این لکه نفتی زیر سطح آب حرکت کرده و همین امر ارزیابی مقیاس کامل نشت نفت را غیر ممکن کرده‌ است. همچنین از آنجاییکه لکه نفتی در تصاویر ماهواره‌ای نمایان نیست نمی‌توان مناطقی را که تحت تاثیر این آلودگی قرار می‌گیرند پیش‌بینی کرد.

به گفته کارشناسان این حادثه‌ای بی‌سابقه‌ در جهان از نظر مشخصات و ابعاد بوده است.

در ماه اکتبر یک موسسه مهندسی در برزیل مطالعه‌ای به منظور تشخیص نقاط احتمالی سرمنشا نفت را انجام داد. با در نظر گرفتن فاکتورهایی از قبیل جریان اقیانوسی و وزش باد در مدت ۸۰ روز پیش از ظاهر شدن اولین لکه نفتی سه منطقه در فاصله ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتری ساحل که اولین بار لکه نفتی از آنجا سرچشمه گرفت، شناسایی شد.

همچنین در مطالعاتی که اخیرا توسط موسسه ملی تحقیقات فضایی انجام گرفته مشخص شد در ماه آوریل، نفت از آب‌های جنوب آفریقا به سمت سواحل برزیل حرکت کرده است.

در اوایل ماه نوامبر بازرسان برزیلی نفت‌کش Bouboulina را عامل نشت نفت اعلام کردند. هرچند شرکت مالک این نفت‌کش هرگونه نقش در بروز این حادثه را انکار و اعلام کرد که محموله این نفت‌کش بدون هیچ مشکلی به مقصد منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لکه‌های نفتی راه یافته به آب‌های برزیل جانوران این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. تاکنون مجموع ۱۵۹ حیوان تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته که به تلف شدن ۱۰۹ مورد از آن‌ها منجر شده است.