آشنایی با اصطلاحات طلا فروشی

اصطلاحات و تعاریفی در صنعت خرید و فروش طلا و زیورآلات وجود دارد که به گوش همه‌ی ما خورده اند، اما اکثرا معنی و زمان استفاده از آن‌ها را نمی‌دانیم.

به گزارش آژانس رویدادهای مهم صنعت ” آوای صنعت ”، خرید کالا‌های گران قیمت از سری کار‌های سختی است که برای انجام آن‌ها باید به چند نکته اساسی توجه کرد، همچنین این موضوع زمانی حساستر می‌شود که خرید در جهت سرمایه گذاری باشد مانند خرید طلا و سکه.

طبق این گزارش هنگام خرید طلا و زیورآلات فرد خریدار فقط از قیمت هر گرم طلا خبردارد و هیچ اطلاعاتی از محاسباتی که فروشنده می‌کند ندارد از جمله این محاسبات می‌توان به اجرت، سوت، سود و … اشاره کرد.

اصطلاحات و تعاریفی در صنعت خرید و فروش طلا و زیورآلات وجود دارد که به گوش همه‌ی ما خورده اند، اما اکثرا معنی و زمان استفاده از آن‌ها را نمی‌دانیم، در ادامه این گزارش به برخی از پرکاربرد‌ترین اصطلاحات طلا فروشی اشاره شده است.

  • اجرت

حتما شما با لغت اجرت آشنا هستید و می‌دانید که علاوه بر ارزش طلا شما می‌بایست دستمزد و حقوق کسانی که بر روی آن قطعه طلای خام کار کرده‌اند را هم بپردازید؛ پس به مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به کارخانه و کلاً به بنکدار پرداخت می‌گردد، اجرت می‌گویند.

اجرت، تنوع خاصی دارد و کار‌هایی که مدل جدیدتری باشند، معمولا اجرات بالاتری دارند. اجرت در جواهرسازی بعلت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ‌های قیمتی که احتمال شکستن آن وجود دارد، معمولاً بالاتر است و بعضی اوقات تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا نیز رسیده‌است.

  • اونس

یکی از واحد‌های اندازه گیری طلا است که هر اونس طلا برابر است با ۳۱.۱۰۳ گرم طلای ۲۴ عیار.

  • مظنه طلا

به قیمت ۴.۶۰۸ گرم از طلای ۱۸ عیار مظنه طلا گفته می‌شود.

  • سوت

هر گرم طلا هزار سوت است به عبارت دیگر اگر هر گرم طلا را به هزار قسمت مساوی تقسیم کنیم، هر قسمت برابر یک سوت است.

  • قیراط

هر ۲۰۰ سوت برابر با یک قیراط است یعنی هر ۵ قیراط مساوی با یک گرم است.

  • سکه تمام بهار آزادی (قدیمی و امامی)

عیار ۲۱.۶ است که عیار ۲۲ هم خوانده می‌شود که وزن هر کدام از آن‌ها معادل ۸.۱۳۳ گرم است.

  • سکه نیم بهار آزادی

این سکه‌ها همان ۲۲ عیار است با وزن ۴.۰۶۶۵ گرم.

  • ربع سکه بهارآزادی

وزن آن‌ها ۲.۰۳۲۲ گرم و عیارشان ۲۲ است.

منبع: میزان